| Tomboygirl a întrebat:

Salut, aceasta este o întrebare serioasă și nu vreau să mă criticați sau chestii de genu.
Am 14 ani și nu am avut niciodată un prieten. Sunt foarte băiețoasă, îmi place fotbalul, boxul, skateboardingul și mă înțeleg mult mai bine cu băieții decât cu fetele; și gândesc la fel ca ei logic și rațional; și au început să-mi placă și hainele mai bărbătești și mai largi (cu toate că am forme, nu îmi place să le scot în evidență) și asta nu se oprește aici... de la un timp mă simt atrasă de fete și chiar am avut fantezii cu una dintre ele. Dar nu este doar o simplă atracție fizică... nu simt așa ceva pentru băieți; m-am întrebat dacă nu cumva îmi place feminitatea lor pe care eu nu o am dar și dacă mă comport feminin tot am sentimente față de ele... dar nu prea îmi place să mă comport feminin și am mai observat cât de nașpa mă simt când îi văd pe mulți băieți cum le jignesc sau le ignoră pe unele prietene de-ale mele și nu le oferă niciodată atenția pe care o merită... am ajuns să cred că băieții sunt niște ignoranți...
Oricum sunt 75 % sigură că sunt bisexuală, chiar dacă eu nu vreau să-mi recunosc mie însumi asta...
Oare este doar o fază prin care trec acum sau aș putea fi mai mult decât bisexuală? Fără comentarii de hate, vă rog!
Aș prefera dacă ați trecut prin faze asemănătoare să-mi povestiți și mie ce ați făcut.
Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

Draga mea esti la o varsta cand incepi sa ti dai seama de anumite lucruri sa te descoperi pe tine si sa doresti sa experimentezi. Nu e nimic anormal sa descoperi ca te atrag fetele si nu simti nimic pentru baieti si chiar nu ai de ce sa te simti aiurea. Suntem aceea ce suntem si nu trebuie sa ne jenam de asta, ci sa ne acceptam si sa fim mandrii de noi. Tu te ai descris ca fiind mai baietoasa prin comportament si prin vestimentatie dar si prin prisma faptului ca te intelegi mai bine cu baietii decat cu fetele si tu insuti crezi ca esti bisexuala. Eu cred ca e mai mult decat o faza. La liceu am avut o prietena care se imbraca mai masculin si statea in preajma baietilor avand multe in comun cu ei ba chiar se lua si la intrecere cu ei. Era genul ala de tomboy girl din toate punctele de vedere si descoperise ca ii plac doar fetele pe la 13 ani. Toti cred ca stiam asta in sinea noastra si nu consideram asta ca fiind o ciudatenie iesita din comun. In plus era o fata atat de sufletista si de gasca si ne facea sa radem. Eu cred ca mi am dat seama ca sunt bi pe la 14 15 ani si am fost intotdeauna impacata cu chestia asta ba chiar mi s-a parut un lucru frumos ca pot iubi pe cineva indiferent de gen. Si fetele cu aspect androgin sau genul tomboy mi se par foarte simpatice. Iti vei da seama cu siguranta care e orientarea ta sexuala pe masura ce vei cunoaste fete si vei vei recunoaste ce gen de sentimente iti trezesc. Fii tu insuti fiindca asta e cel mai important.

| Tomboygirl explică (pentru HazelEyes77):

Mulțumesc mult

| HazelEyes77 a răspuns (pentru Tomboygirl):

N ai pentru ce.

7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Hello Tomyboy, apreciez jocul de cuvinte ignora/ignoranti. Comportamentul non-sexual nu arata orientarea sexuala, arata doar ca nu te comformezi stereotipului de gen. O fantezie sexuala cu o fata arata doar versabilitatea sexuala a fiintei umane in general, nimic mai mult. Deocamdata esti straight, cu doza de bisexualitate naturala, si sa fii straight este foarte avantajos. Dar daca te complaci prea mult in a te crede altceva, avand in vedere varsta ar putea fi a self- fulfilling profecy.

| Tomboygirl explică (pentru minrest):

Minrest Să știi că ai dreptate...
Mulțumesc de răspuns!

| minrest a răspuns (pentru Tomboygirl):

Cu placere. Imi place sa comunic cu oameni inteligenti.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

E greu de tras o concluzie din ce ai zis tu aici. Categoric nu e o faza, si eu as zice ca esti cel putin bisexuala daca nu mai mult. In fine, esti la varsta la care te descoperi cine esti de fapt, lasa lucrurile sa se intample, indiferent cine esti si cum esti, esti TU si esti perfecta asa cum esti. Din fericire suntem in 2017 nu in 1987.

| Tomboygirl explică (pentru andreia67):

Îți mulțumesc!