soothe
| soothe a întrebat:

Cum este privita in Romania problema copiilor autisti?
Credeti ca sistemul medical si publicul ofera suficiente sanse si resurse ca acesti copii sa se integreze in societate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrei sa spui autisti, nu autistici. Deja s-a discutat la tv ca nu li se acorda suficienta atentie si a fost prezentat cazul unui baietel care in curind va ramine nebagat in seama de sistem, deoarece familia lui nu are 2000 de euro lunar pentru continuarea tratamentului.

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Copiii autisti au noroc daca au parinti cu bani ca sa ii poata duce la psihoterapie. Statul nu te ajuta cu absolut nimic in ce ii priveste. Sunt asociatii pentru copiii cu autism dar bineinteles sunt non-profit si atunci si ajutorul pe care il ofera e sarac.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista organizatii care se ocupa de ei, fundatii, am langa mine o gradinita speciala pentru copii autisti si sa stiti ca am intrat si eu odata sa vad conditiile, au cabinet medical gratuit stomatologic gratuit, da se ocupa cineva de ei si chiar bine.