| anonim_4396 a întrebat:

Cum fac sa nu mai fiu sensibil la soare?
Faza e ca eu stau toata ziua intr-o camera foarte intunecata, iar cand ies pe afara nu pot sa tin capul sus pentru ca ma dor ochi de la soare.
Daca voi iesi mai mult pe afara imi va trece sensibilitatea la soare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Da.Sa stai cu fata la soare si cu ochii inchisi sa vezi ce placut e!

| Anonimuserr a răspuns:

Expune-te mai mult la razele soarelui.
Tuturor ne e negreu să privim aşa spre soare sau chiar în el. Nu se poate. Închipuie-ţi că e firesc să se întâmple asta pentru că suntem oameni, iar lumea aceea este foarte puternică. Este un reflex necondiţionat al ochilor.

| anonim_4396 explică (pentru Anonimuserr):

Nu intelegi, ma dor ochi oribil, chiar imi si lacrimeaza, nu eram asa sensibil mai demult dar de vreo ceva ani stau numai in camera mea intunecoasa fara a iesi mai deloc de acolo.

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Încearcă să compensezi adică să stai mai mult la soare să te expui mai mult şi cred că ţi-ar trebui ochelari cu lentile antireflex pentru a scăpa de razele puternice solare.

| SebylVane1890 a răspuns:

Multe prietene bune au aceeasi problema, e deja ceva normal sa le vad chiar si pe vremea asta cu ochelari de soare, deci poti incerca.Deasemenea, daca ai pretentia sa fi sanatos, nu e normal sa stai doar intr-o camera, si aia prost luminata.Te-ar ajuta mult sa iesi afara sa iti ajuti corpul sa se obisnuiasca iar cu placuta mangaiere a soarelui.Si mai stiu o persoana care a luat picaturi de ochii ce contineau diferite vitamine folositoare in problema ta.
Cu siguranta, odata ce vei realiza ce bucurie iti aduce simplul stat sub razele soarelui iti va parea rau de timpul irosit in casa happy
Dar cel mai bine nu asculta opiniiler tuturor "medicilor" ce-si impartasesc opinia in lipsa de cunostinte, inclusiv eu, si cere parerea unui specialist big grin

| Mariiiiiiiii a răspuns:

I ați ochelari de soare, da te cu protecție si ieși mai des pe afara