| IrinaAndreea a întrebat:

Cum faceti fata caldurii? Nu ma refer atunci cand iesiti afara, ci inuntru. Eu stau la casa si am perdelele si draperiile trase, dar tot imi este foarte cald si am o stare generala proasta, parca nici nu-mi vine sa ma ridic din pat. Solutii ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| missbee a răspuns:

Eu am aer condiţionat. La mine în camera e mereu frig.laughing
Dacă nu ai AC, dă drumul la un ventilator şi pune-l undeva sus, pe un dulap mai înalt, ca să ventileze aerul cald care stă deasupra. Astfel se mai răcoreşte. Ia-ţi draperii opace, dar deschise la culoare, care resping razele solare. Poţi să pui şi folie de aluminiu pe geam, reflectă lumina.
Fă duş. Ori de câte ori simţi că nu mai poţi, fă un duş scurt de 5 minute, te revigorează.
Bea ceaiuri... ceaiuri calde. Serios că ajută. Dacă nu poţi, bea în general multe multe lichide.
Dar ca să combaţi căldura de tot, poţi pur şi simplu să ieşi la ştrand, la un picnic, în locuri răcoroase.
^_^

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Muncesc foarte mult in perioada asta (in jur de 14 ore pe zi) si nu am nici un minut de ragaz sa simt caldura. Azi imi spunea soacra mea ca a fost ingrozitor de cald si mi-am dat seama ca eu nici n-am observat. Singurul remediu este activitatea, atata timp cat nu faci nimic, te simti din ce in ce mai rau.

NOname
| NOname a răspuns:

O sa-ti spun eu o metoda, care mereu da rezultate foarte bune - umplerea de vana cu apa racoritoare (eu folosesc direct apa rece, care de la caldura din casa se mai incalzeste singura cateva gradewinking ) si scufundari repetate de cate ori este nevoie (ca la strand big grin ). Apoi cel putin jumatate de ora nu vei mai simti caldura si nu vei transpira. In lipsa unui aer conditionat ajuta si un ventilator (nu mult, ce-i drept oh go on ) sau un evantai, iar cand iesi afara, nu uita sa iei cu tine un evantai si o sticla cu apa plata. Numai bine! Succes!winking

| psiholoaga a răspuns:

Eu stau cu draperiile trase, geamul deschis, ventilatorul deschis in situatii de urgenta si dusuri. Si beau muuuuulta apa.

| PisicaAristocrata a răspuns:

Pune-ti aparat de aer conditionat. Sau da drumul la un ventilator. Si bea multa apa.