| bizo95 a întrebat:

Buna seara, am o întrebare, în fața casei mele am un vecin cu curtea lui vizavi de a mea.
Vecinul din fața casei mele are alt vecin in fața casei care are în spatele casei un geam înspre vecinul din fața casei mele. Pe geamul respectiv se vede in curtea mea, am observat de ceva timp că tot trage draperiile si imi urmărește activitatea in curtea mea, specific că am un gard de plasa de sarma prin care se vede in curtea mea.
Întrebarea vine, pot sa reclam undeva pe acest vecin care tot mă spionează? Odată eram afară și a tras draperiile sa se uite mai bine pe geam, m-a văzut și a fugit rapid de la geam dar rămăsese trase draperiile. Trebuie să fii chiar cretin sa îți dai seama că nu ai voie sa spionezi vecinii din spatele casei prin geam, vecinul din fața curții mele încă nu locuiește aici momentan, are casa in renovare, dar celalalt vecin din fața casei lui locuiește aici de mult timp și de ceva timp tot mereu trage draperiile la geamuri. Ziua le trage pe geam și dacă e liniște pe la mine prin curte sau pe acasă din când în când mai trage de pe geam să poată urmări activitatea mea. Am observat că are o bucată de sticla în geam, de afara nu se vede inuntru dar el dinăuntru din garaj vede perfect.
Oare as putea sa cer în instanță sa-i scoată geamul și să facă perete de cărămidă sau BCA zic și eu eu nu am nimic cu oamenii ei au ceva cu mine?
Oare daca fac o sesizare la politie vizavi de acest aspect ar rezolva situația?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista nici o lege care sa interzica vecinului de peste strada sa se uite in curtea ta sau sa-si desfiinteze geamul, avand in vedere ca distanta este mai mare de 2 m.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 615. Distanţa minimã pentru fereastra de vedere
(1) Este obligatorie pãstrarea unei distanţe de cel puţin 2 metri între fondul, îngrãdit sau neîngrãdit, aparţinând proprietarului vecin şi fereastra pentru vedere, balconul ori alte asemenea lucrãri ce ar fi orientate cãtre acest fond."

Bula
| Bula a răspuns:

Vecinul nu poate fi obigat sa nu se uite spre curtea ta, daca are geamurile spre strada si inclusiv si spre tine.
Daca vrei sa nu te vada, ridiati un gard ne-transparent de 10 metrii.

| dullcat a răspuns:

Povestea asta ar merita pusa pe un joc din ala de tipul drink for everytime you say,, fata'' /,, geam''.

Tind sa cred ca totul se petrece in capul tau.E normal ca lumea sa deschida fereastra si sa traga perdelele si/sau draperiile pentru a intra mai multa lumina in casa, a se aerisi mai bine etc.Esti liber/a sa pui plante agatoare pe acel gard, astfel incat sa nu se mai vada.
E funny ca romanii sunt paranoici pana la Dumnezeu si inapoi.In alte tari nu sta nimeni sa spioneze pe nimeni, plus ca se abordeaza trendul fara perdele.

| Holiday a răspuns:

Acum un an aveai probleme cu alt vecin. Acum doi ani, cu altul. laughing Cred ca problema e la tine, nu la ei. Esti cam dus cu capul din cate se pare.

| johnnny123 a răspuns:

Să-l reclami pentru ce? De când este ilegal să te uiți pe propria fereastră?

| Sophieka a răspuns:

Intreaba un avocat, vezi grupurile de Facebook: Intreaba un avocat sau site-ul avocat.ro
Avem de asemenea un domn utilizator care a lucrat in cadrul justitiei, utilizatorul: Ioandelasal.
Ai putea filma pe de ascuns 2-3 faze ca sa ai probe si vezi apoi ce te sfatuiesc cei din sistemul justitiei.
Nu poti cumpara un brad mare sau o alta planta mare si bogata in crengi / frunze pe intreg anul ca sa ii blochezi vederea din geamul s-au?

Răspuns utilizator avertizat