| anonim_4396 a întrebat:

Cum iesi dintr o depresie fara sa apelezi la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Descopera puterea in tine insuti- gandeste-te la punctele tari si la punctele slabe pe care le ai! Incearca sa fii sincer pentru ca ai nevoie de o imagine clara asupra lor!
Accepta responsabilitatile-este viata ta.Nimeni nu va putea lupta pentru tine.Desi ceilalti din jur pot si vor sa te ajute, initiativa trebuie sa vina de la tine.Crede in tine!

| Hydrangeaceae a răspuns:

Să încerci să te linişteşti, să te gândeşti la lucruri frumoase care îţi fac plăcere, să comunici cât mai mult cu cei dragi, să împărtăşeşti cuiva problemele tale, să ai un stil de viaţă sănătos şi o nutriţie echilibrată.

| AMa19 a răspuns:

Poi... depinde de depresie. Poti iesi cu usurinta din aceasta, cu ajutorul prietenilor, daca stai de vorba cu cineva, iti va fi mult mai usor, dar ai grija cu cine vorbesti. Iti spun sigur ca sfaturile te vor ajuta foarte mult.
Sau poti sa iti cumperi un animal de companie ( catelus, picica, iepure ), animalele te vor mai inveseli. Succes si sper sa te vindeci cat mai curand. Funda big grin?

| LovehopeTrust a răspuns:

Eu am citit undeva ca poti sa iesi dintr-o depresie daca iti cumperi un animal de casa.(caine, pisica.etc.)

| Intrebari200 a răspuns:

Activitati fizice, o dieta bogata in nuttrienti(care sa optimizeze functionarea creierului) incearca sa comunici si sa relationezi, dormi bine :D si manca la fel de bine :) Ah. consuma bere(fara alcool) am auzit ca e buna impotrivas depresiei (uite aici http://www.unica.ro/......6026.html)