| ZdaneXu a întrebat:

Cum imi pot regla somnul rapid?

Tot incerc sa nu dorm deloc, sa incerc sa ma culc tarziu dar ma iau dureri de cap si mai rau fac. Are cineva un sfat care sa ajute cu adevarat? Sunt deja in culmea disperarii pentru ca am ajuns sa nu pot adormi nici la 9 dimineata din cauza ca pierd noptile jucand jocuri pe calculator si incepe scoala curand.
Am incercat sa ma culc devreme, dar ma foiesc ca o rama in pat fara pic de speranta.

Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Somnul este și el un obicei printre altele. Să schimbi obiceiul se pornește de la ce dorești cu adevărat. Deocamdată dorești să pierzi nopțile la jocuri.

| Lioana a răspuns:

Consuma-ti energia fizica in timpul zilei si vei putea dormi noaptea.

| Vântulalb a răspuns:

Tu procedezi exact invers decat pretinzi ca vrei.
"Tot incerc sa nu dorm deloc sa incerc sa ma culc tarziu"
Culca-te devreme. Nu se va intampla rapid cum vrei.
Nu mai juca jocuri pe calculator. In nici un caz dupa amiaza sau seara. Ieri afara si fa miscare. Sau stai pur si simplu la aer curat. Apoi te culci si DORMI!
Ar fi recomandat sa mergi acum undeva la munte sau la tara sa te misti toata ziua pe afara si seara sa cazi "rupt" in pat. Te vei culca de la 20 de oboseala. Si asa va ramane si pe timpul scolii.

| Denly a răspuns:

In general adormi usor cand esti obosit. Pe mine chiar si calculatorul ma oboseste daca stau un timp la el.
Chiar daca nu dormi, pune-te in pat pe la 21 sau 22 si ramai acolo fara sa te ridici doar daca ai nevoie de apa sau la baie. Eventual incearca sa citesti ceva inainte sau cand te pui in pat, asta ajuta. Impune-ti ca seara sa nu mai intri deloc la calculator.

| BabaOarba a răspuns:

Bineinteles ca nu poti adormi seara daca te scoli la pranz. Ca sa poti adormi la o ora normala, sa spunem 23.00, ar trebui sa te trezesti dimineata la 8.00. Reglarea se face treptat, te trezesti in fiecare zi cu o jumatate de ora sau o ora mai devreme decat in ziua precedenta, pana cand ajungi la ora 8.00, iar ora de culcare va fi si ea reglata automat.

De asemenea, daca seara stai cu ochii intr-un ecran nu se activeaza melatonina care induce somnul. Aceasta incepe sa fie secretata la intuneric, dar nu are efect imediat. Dupa 9 seara, niciun ecran. Ia o carte.

| klaus7 a răspuns:

Pai in primul rand daca cumva consumi cafea sau bauturi energizante, incearca sa nu mai bei deloc pana iti reglezi somnul la normal
si dupa aceia daca consumi cafea incearca sa nu bei cafea dupa ora 12:00