| anonim_4396 a întrebat:

Cum iti dai seama daca esti depresiv sau doar o persoana hipersensibila? Sau hipersensibilitatea e o boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Vezi dacă te incadrezi aici:

https://gratielavlad.ro/......bilitatea/

| dullcat a răspuns:

Trebuie sa mergi la psiholog pentru a-ti da seama.

| Freya1 a răspuns:

Una e sa fi mai deranjat de anumite lucuri decât alții, și alta e sa fi în depresie.

În depresie ești fără chef de viata, fără chef de activități, oameni, ieșiri.Multora le lipsește igiena ca nu își mai dau interesul pentru propria persoana.Stau închiși și plâng, se gândesc ca viata lor nu are rost și chestii de genul.
Când ești sensibil pur și simplu nu suporți anumite disconforturi fizice, un anumit comportament a lui x etc.

| 4evergentleman a răspuns:

E grav daca nu stii nici depresie daca ai.

| Robert2526 a răspuns:

Depresia nu este asa usor de diagnosticat nici de medic, deci e imposibil sa iti dai seama singur.
Hipersensibilitatea nu este o boala. Daca vrei sa ne oferi mai multe detalii despre problema ta, poate te putem ajuta cu sfaturi.