| AvalohAlyn a întrebat:

Cum iti dai seama daca si cand ai nevoie de vitamine sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Daca ai lipsa de calciu si stii ca nu stai la Soare,sigur ai lipsa de vitamina D.
In caz de esti anemic si mai si racesti,iti lipseste vitamina C, dar e suficient sa fi doar anemic. Ti-o poti administra daca ai stari febrile de la o raceala sau chiar epuizare musculara.
Daca te stii cu probleme de vedere sau pur si simplu vedere mai slaba, a suplimenta din alimentatie cu vitamina A nu este rau, ba din contra, ti se va proteja vederea cat se mai poate.
Ai ameteli, nervozitate? Magneziul se absoarbe foarte bine cu vitamina b6. Poti lua un complex de B din alimentatie,este necesar zilnic pentru un sistem nervos in forta!
Vitamina E ti-o recomand daca te stii cu piele uscata, iritatii, riduri, acnee, etc

| nugasescusernameliber a răspuns:

Daca te simti rau, obosit, molesit, iti cade parul, ametesti, etc, etc... orice simptom care inisista, trebuie facute niste analize de sange pentru a depista cauza, pot fi carente de vitamine insa pot fi si infectii sau altele, iar tratamentul ti-l va prescrie medicul care-ti interpreteaza rezultatele.

| danutz2006 a răspuns:

In primul rand si cel mai simplu prin banalelel analize de sange.
Aici se va vedea clar daca ai anemie sau nu.