| brokxy a întrebat:

Cum poate afecta insomnia sanatatea? Intreb deoarece am insomnie, sunt perioade de 1 sau 2 zile cand nu dorm deloc. Se face 6 dimineata si nu mai ma culc. E de la stres. Am observat ca ma doare inima, spatele, capul nu ma doare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| uchihasasuke09 a răspuns:

Pe scurt iti distruge tot corpul. Faza buna ii ca se poate schimba programul de somn in ceva timp dar faza rea ii ca daca nu dormi nici cat trebuie si nici cand trebuie in cam 3 anii o sa ajungi sa nu te mai recunosti.Cel mai mult sufera creierul, inima si sistemul imunitar.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cancer si probleme cu inima, infart. Somnul care nu se face pe timp de noapte dezvolta riscul de cancer pentru ca nu se dezvolta niste celule in corp care ajuta la functionarea optima pentru organism, iar inima isi schimba functionarea spre rau pentru ca nu va rula cum trebuie

| doctorandus a răspuns:

Nu mai cere sfaturi pe radio sant, mergi la medic. A, si daca ai folosit melatonina, ti-ai facut-o cu mana ta.

| Plato a răspuns:

Nici eu n-am somn, de mai multa vreme, dar n-am patit nimic. Bine, clar ca nu e indicat.
In schimb, cu inima nu-i de joacă. Daca te doare deja de mai mult timp, vezi neaparat un medic.

| Bizon95 a răspuns:

In mod direct, nu, dar, in mod indirect, organismul e slabit si stresat, asa ca orice problema ai avea devine grava

dupa 5 seara (chiar mai devreme) nu manca nimic energetizant sau iute, adica
- fara dulciuri, mai ales carbogazoase
- vitamine (C, si mai ales B-uri), cola, red bull, cafea, etc.
- (putini stiu) fara chestii picante: ceapa, usturoi ardei iute, etc... streseaza stomacul si nu te lasa sa dormi
- fara nervi happy
- fara mancaruri grele
etc.

| aXy99 a răspuns (pentru Bizon95):

Dupa 5 seara? laughing
Daca se culca la 8-9, sigur, daca se culca tarizu, ar fi culmea sa nu manance nimic din toate alea toata ziua.

| Bizon95 a răspuns (pentru aXy99):

Tom Cruise, pana a ajuns vedeta, nu manca nimic dupa 5 seara tongue

| aXy99 a răspuns (pentru Bizon95):

Asa si?

| Bizon95 a răspuns (pentru aXy99):

happy si nimic, daca nu ai inteles ideea EVIDENTA, e pointless sa iti explic

| aXy99 a răspuns (pentru Bizon95):

I'm scuze ca dunno al tau point.

| brokxy explică (pentru Bizon95):

Fara mancare se mai poate dar fara nervi nu stiu laughing laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru brokxy):

Deh, nervii sunt chiar mai rai decat un redbull sad

| brokxy explică (pentru Bizon95):

Din ala nu beau ca ma doare inima mereu dupa ce beau.

| Bizon95 a răspuns:

Mi-am adus aminte
chiar am vazut un documentar cu un accident aviatic in care pilotul si copilotul s-au dus la un restaurant oriental unde au mancat picant, apoi nu au putut dormi bine si apoi au facut accident pentru ca gandeau incet si aveau reflexe puternic diminuate
asta era argumentul suprem sa nu mananci seara picantwinking

| TamplaruAnisoara a răspuns:

"Fiecare centru nervos - fiecare celula, de fapt - este o baterie care acumulează. Activitatea descărca aceasta baterie. In timpul somnului, aceasta baterie este reancarcata. Aceasta nu este o metafora, ci este un fapt fizic real."
Jay Hoffman, Ph.D.-The Missing Link.
Somnul este important si sunt necesare 7-8 ore pe noapte sa dormim.

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Prost de da in gropi nenea ala. Nervii inimii nu se odihnesc niciodata. Anumiti nervi nu ii poti odihni decat mort. Daca inima ia o pauza de juma' de ora dai ortu' popii. Daca respiratia ia o pauza de juma' de ora dai ortu' popii.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru doctorandus):

Odihna nu înseamnă ca organele corpului nu mai funcționează. Înseamnă ca nu sunt suprasolicitate si ca se regenerează mai repede.Același autor spune:"Totul in viață animala cere, printre alte lucruri fundamentale, necesitatea ciclului de activitate si odihna, urmandu-se una pe alta dintr-o secventa regulata; orice lucru care deranjează relația si proporția adecvata intre ele, va afecta sănătatea si eficienta.De exemplu, celula creierului după o zi de activitate, ajunge epuizata, dar după o noapte de somn este reamprospatata si capabila sa se apuce din nou de activitatea ei normala. După activitate celula creierului este supta in interior si micile granule din protoplasma dispar. După odihna, ele se umplu din nou si micile granule reapar.Aceasta poate fi ușor demonstrata cu un microscop."

| doctorandus a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ori el a fost un tampit, ori ti-ai batut joc de ce-a scris el scotand citatul din context.

| morfeo a răspuns:

Am patit si eu vara asta, vreo 3 saptamani la rand ma puneam in pat pe la 23:00 si ma prindea 4 dimineata fara sa dorm. Pana la urma mi-a trecut. am scos toate dulciurile, sucurile si cafelele din program si a trecut de la sine.
N-as zice ca e de la stres. mai degraba te gandesti prea mult ca nu o sa adormi, ca te pui degeaba in pat...si chestiile astea iti provoaca insomnie.
Normal e sa dormi minim 8 ore pe noapte, iti dai seama ca daca tu dormi 3-4 ore zapacesti organismu.
Deci incearca sa scoti tot ce contine zahar si ai mai putea sa faci sport dimineata ca sa obosesti corpul. Insomnia e doar in capul tau. Bafta