| ale_4786 a întrebat:

Cum poate fi contactata SIDA si cum se manifesta? Se poate muri de la aceasta boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Infectia cu HIV (virusul care provoaca SIDA) se ia pe cale sexuala, prin sange si produse de sange, instrumentar medical, stomatologic, de manichiura, pedichiura, tatuaje, frizerie, ace folosite in comun si pe cale verticala, de la mama la fat.
Infectia este inaparenta vreme de mai multi ani (intre 3 si 15). Ulterior apar infectii repetate, cele mai multe cu germeni care in general nu produc infectii si, daca pacinetul supravietuieste, diferite cancere cu localizare rara.
In ciuda tratamentelor foarte scumpe si complicate, toti pacientii infectati cu HIV evolueaza spre un stadiu terminal si mor din cauza bolii, cel putin deocamdata.

3 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Prin transmitere sexuala, da se poate muri!

| StropiDeDor a răspuns:

Abrevierea inseamna sindromul imuno deficientei umane,, mai pe intelesul nostru sistemul imunitar al orgaismului este distrus, corpul n se mai poate apara singur impotriva virusilor si se poate muri si daca contactezi o simpla raceala pe care organsimul nu are puterea sa o ifranga.

| Legalize a răspuns:

SIDA este o boala cu transmitere sexuala sau prin sange.sau de la mama la fat. da in 80 la suta din cazuri prin sex neprotejat.simptomele nu le stiu exact dar da, este mortala. Take care