| Andrei200202 a întrebat:

Cum pot afla ce grupă de sânge am?
Cum pot dona sânge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Denisa0954 a răspuns:

Grupa de sânge o poti afla printr-o analiză a sângelui sau daca vrei sa donezi, ti se va face pe loc un test pentru determinarea grupei de sânge și al rhului. Pt a dona trebuie sa îndeplinești niste conditii: sa fii major, sa nu suferi de boli cronice, sa nu-ti fi facut tatuaje, piercinguri, sa nu fi avut intervenții chirurgicale in ultimele 6 luni, sa nu consumi alcool in ultimele 72 de ore. Ca sa donezi, mergi la centrul de transfuzii din orașul tău cu buletinul