| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot afla ce grupa de sange am?

Răspuns Câştigător
| crisS a răspuns:

Iti faci analize la un laborator de recoltat si iti va spune ce grapa de sange ai, dar probabil ca ai ori grupa de sange a mamei tale ori a a tatalui happy

| IuliaMB8 a răspuns (pentru crisS):

Daca,de exemplu, mama are grupa de sange AB4, poate naste numai copii cu grupele de sange A2, B3, AB4 si este absolut imbosibil sa aiba grupa 0!

23 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Mergi si-ti faci analizele, sau... printr-o metoda "traditionala".
@anonim, probabil ca ai grupa 0.
Te interesezi ce grupa de sange au parintii tai.
Sa presupunem urmatoarea situatie:
ai tai au ambii B3. Deci este formata (grupa) : fie din LBLB, fie din LBl.
Prin incrucisare... fie ai tot B3, fie grupa 0.
Sa-ti explic cum :
Gr 0 = ll
Gr AII= La, La sau La ll
Gr BIII= Lb, Lb sau Lb ll
Br ABIV = La Lb.
Stiu ca e greu, dar cu putin atentie o sa reusesti happy

| Digei_Remix_2000 a răspuns (pentru cami):

Daca ai mei au 0 si ab 4 negativ?

| maryana5 a răspuns:

Iti faci analizele la doctorwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Geo_4096 a răspuns:

Te duci sa-ti faci analizewinking

| dianka_4861 a răspuns:

Pai du-te la un laborator de recoltat analize sau la spital si spune-le ca vrei sa afli ...asa am facut eu si ma intepat in deget mi-a luat o picatura de sange si a pus-o intr-o substantza si mi-a spus in 5 min

| Tabacu_Alina_1986 a răspuns (pentru dianka_4861):

Ce laborator afla grupa cu sange din vena? Nu gasesc nicaieri. Multumesc!

| dizzyizzy a răspuns:

Analize.straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te duci la un laborator de analize si iti face testul cu o picatura de sange, din deget.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu o analiza ai si aflatwinking
xoxo
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am acea grupa de sange care e compatibila cu orice alta grupa sange ca nu mai stiu cum se numeste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deci mama are A2 si tata B3 eu ce grpa am?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tata are grpa B3 si mama 01, eu ce grupa de sange pot avea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca mama ta are 01 si taiacto b3, tu poti avea ori b3, ori 01, alta nu poti avea, sau ar fi o posibilitate foarte mica sa ai o alta grupa cu una dintre persoanele familiei...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te duci la doctor dai unpic de sange si astepti sa il analizeze

| Camelia674 a răspuns:

Oameni buni daca parintii tai au o anumita grupa de sange asta nu inseamna ca trebuie sa o mostenesti pe a lor. De exemplu mama are 01 si tata ab4 iar la mine sunt 50% sanse sa am a2 si 50% sanse sa am b3. Se invata la biologie in clasa a9a. spune-mi ce grupa de sange au parintii tai si iti fac calculul.

| Drobotă_Roxana_2000 a răspuns (pentru Camelia674):

Dacă mama are a2 si tata are 01 atunci eu ce grupa am?

| Gracea_Catalin_1998 a răspuns:

Te duci la medic sa ti faca analize.

| Robert_Constantin_Petcu_2001 a răspuns:

Daci pentru a afla grupa este necesar sa stii grupa tatalui si a mamei.
Grupa 0 - ll
Grupa A - LA LA sau LA l
Grupa B - LB LB sau LB l
Grupa AB - LA LB
De ex:

Tata: ll. Mama: LA LB
Luam l de la tata, si LA de la mama
=> Grupa A
Luam l tot primul de la tata cu a doua de la mama LB
=> Grupa B
Luam l al doilea de la tata cu LA de la mama
=> Grupa A
Luam l al doilea de la tata cu Lb de la mama
=> Grupa B
winking

| Michella_Michella_Ana_1972 a răspuns:

Cum pot afla ce grupă de sânge?