| palko a întrebat:

Cum pot reduce tremuratul mainilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Mergi la un neurolog :) Numai el poate pune diagnosticul corect in urma unui consult. Am pus niste linkuri mai jos ca sa-ti faci o idee.

http://blog.medici-de-familie.ro/tremorul-esential/
http://en.wikipedia.org/wiki/Propranolol

| Michael54654654 a răspuns:

Pot fii multe cauze care nu le poti "reduce" acestea fiind:
*Inceput de PARKINGSON(SAU CUM SE SCRIE).
*Emotii.
*De la o boala cronica gen hepatita B la ficat(ar trebui sa iti tremure si mainile,si capul si tot corpul daca ai avea hepatita).
*Pot sa nu fie de la niciun din astea,doar iti tremura tie, n-ai ce sa le faci, tineti respiratia.

FUNDITA TE ROG FRUMOS?

| IMC90 a răspuns (pentru Michael54654654):

Cum sa nu poti reduce tremorul in Parkingson (sau inceput de parkingson). Se folosesc agonisti dopaminergici cum ar fi Piribedil si Levodopa in stadiile avansate...

@sorina_2296 : Piribedil (Pronoran) este un tratament serios care se da doar cu reteta de la medicul specialist. Un consult este deci obligatoriu.

| Michael54654654 a răspuns:

Man mai bine las-o asa cu tremuratiu mainilor, fiindca pastilele iti reduc tremuratul si alte alea si te afecteaza la alte organe mai importante decat mainile gen ficatul, inima.
Mai bine lasa acolo tremuratu mainilor ca nu a murit nimeni din asta.Ca dupa aia nu vrei sa ajungi sa fii prin spitale cu probleme la ficat din cauza medicamentelor.
P.S:Medicamentele sunt inamicu numarul 1 pentru ficat.
FUNDA?

| sorina_2296 a răspuns:

Bunaica mea ia PRONORAN si sunt foarte bune, sper sa te ajute dar cel mai bine e sa mergi la un medic.