| Laurretta a întrebat:

Cum pot să beau cât mai multe lichide?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cand avea 16 ani, am facut o pielonefrita si a trebuit sa beau cam 3 litri de apa pe zi (plus o supa/ciorba, un ceai, o cana cu lapte). Fiindca nu reuseam, bunica m-a invatat urmatoarea smecherie: in fiecare zi la ora 15 (cand veneam de la scoala) imi puneam trei sticle a cate un kilogram de apa pe masa din bucatarie. Si beam din ele pe parcursul zilei, incercand sa-mi amintesc cat mai des. Una o luam la scoala si beam in fiecare pauza din ea. In ziua urmatoare, la ora 15, beam fortat toata apa ramasa. Din cauza ca era neplacut, in ziua urmatoare faceam eforturi mai mari sa beau apa, ca sa nu mai ramana pentru ora 15. Si tot asa, timp de aproximativ 4 luni. Dupa aceea, nu a mai fost nevoie. Sunt 17 ani de atunci si, in continuare, beau macar 2, 5 litri de apa pe zi.

| justitiarul a răspuns (pentru Brigaela):

Apa minerala, cam 3 litri pe zi dauneaza?

| Brigaela a răspuns (pentru justitiarul):

Si eu beau la fel, fiindca apa din Bucuresti este intolerabila. Dar nu e foarte sanatoasa, fiindca e sarata. In principiu, daca stai bine cu tensiunea si stomacul, nu dauneaza rau. ma gandesc serios sa-mi pun niste filtre la chiuveta, sa mai reduc din apa minerala (beau de 7 ani in ritmul asta). In plus, faci tartru mult mai accelerat (ca se depun sarurile pe dinti). Si, daca imi permiti o gluma, nu poti suge pastile de Calgon.

| justitiarul a răspuns (pentru Brigaela):

Culmea e ca stomacul ma doare de la apa plata. Tensiunea imi creste doar la halat alb, acasa fiind in limite normale.
Cu tartru ai dreptate, dar merg des la stomatolog(am un fix )pentru detartraj.
Ma gandeam sa te intreb daca e adevarat mitul ca poti face calculi renali de la apa minerala? Multumesc pentru raspuns.

| Brigaela a răspuns (pentru justitiarul):

Da, este adevarat mitul, fiindca ingeri multe saruri si le si elimini pe undeva, respectiv pe cale renala. Dar eu am avut niste calculi cand beam apa de la chiuveta, acum nu mai am, desi beau apa minerala. Cred ca din cauza ca beau suficienta apa ca sarurile sa fie diluate in urina si mananc destul de nesarat.

14 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @MâțăUimită! Trebuie să ai mare grijă cum bei- nu mai mult de 250 ml la jumătate de oră și cu înghițituri mici. Dacă bei cantități mari pe nerăsuflate riști să te îmbolnăvești.
Timpul corect pentru a bea apa va imbunatati eficacitatea ei pentru corpul uman.
-Doua pahare de apa imediat dupa trezire, ajuta la activarea organelor interne.
-Un pahar de apa - 30 de minute inainte de o masa. Ajuta digestia.
-Un pahar de apa inainte de a face baie. Ajuta la scaderea tensiunii sangvine.
-Un pahar de apa inainte de culcare. Ajuta la evitarea unui atac cerebral sau de cord.
O zi cu zâmbet să ai!

| mgtow a răspuns:

Bei doar cand ai sete daca bei mai mult irosesti cantitatea de apa, suc pedegeaba si sunt bani aruncati la gunoi.

| darrio2007 a răspuns:

Asa cum se bea.Pe gura.Cunosti alta metoda?

| hummer24 a răspuns:

Stii care e chestia? Apa e mai greu sa bei de exemplu 4 l pe zi chiar daca te antrenezi sau e vara, ti se ia de gustul apei si nu prea ai chef sa te mai hidratezi asa, eu de exemplu beau sucuri naturale pe langa apa normala si asa in felul acesta ma hidratez cum trebuiewinking

| Lavinia218 a răspuns:

Iei cana/paharul/sticla/borcanu si o/il duci la gura. nu te opresti pana nu e gol.si tot asa happy

| Ady9021 a răspuns:

Simplu.Le bei...pur si simplu. Dar ai grija si ce lichide bei happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Si sucurile sunt considerate lichide,in timp ce te uiti la tv sau stai pe calculator bei cate o gura in fiecare minut, este simplu! funda plizzz? iti dau si eu

Pa, pa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt si fructe zaharate care contin apa in proportie de 70-85 % cum ar fi caisele, lamaile, portocalele, ananasul, mandarinele, merele, perele, migdalele, strugurii, afinele, coacazele etc.Deci daca nu ai apa la indemana poate ai o fructa laughing

| bigsy a răspuns:

Deci pui apa / suc / bere / rachiu intr-un paharel si gal gal gal pana`i gooooll!

| Bobbb a răspuns:

Inghitind... cu gura. straight face