| Laurretta a întrebat:

Cum sa fac sa beau mai multe lichide? medicul mi-a spus sa beau cel putin 1, 5 litri de lichide dar nu sunt obisnuita. eu beau cel mult 1l la 2 zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Beatrice_5910 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema, dar acum beau si cate 3L mai ales ca a venit vara. Am inceput in primul rand sa imi cumpar o cana/pahar mai mare in care sa imi incapa cel putin 400ml de apa si incercam tot timpu sa beau 8 pahare din acelea pe zi. Apoi tot timpu aveam cu mine sau langa mine cate 2 sticle de 500ml de apa si desigur ma gandeam ca imi este sete. Incearca sa bei doar Izvorul Alb (Dorna), eu consider ca este cea mai buna la gust chiar daca este doar apa, acum depinde de fiecare. Iar daca nu poti bea apa incearca sa imbunatatesti 500ml cu sucul unei lamai. Astfel pe langa ca bei apa te si vitaminizezi smug.

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Eu beau multe lichide, să zic 2-4 zilnic.
Cred că minți, nu ai cum să bei numai 0, 5 l zilnic, este mult prea puțin, îți distrugi rinichi în stilul asta!

| Stein a răspuns:

Uite cum fac eu imi iau o sticla de 2 litri si mi-o pun fix langa monitor ca sa nu uit de earolling on the floor

| myhaelamar86 a răspuns:

Pai daca mananci multe fructe si legume cu continut mare de apa(rosii, castraveti, mere, portocale, pepeni), sau multe supe, nu vad care ar fi problema. dar poti sa incerci ceaiurile preferate(de menta, rece, in special acum, vara), sucuri naturale de fructe, multivitamine efervescente(atentie la dozaj), etc.

| Denisuka01 a răspuns:

Pai trebuie sa bei pentru. ca doctorul asa a zis fa-ti mai ales ceai de musetel ca curata stomacul si sa vezi te vei simty mai bine mai revigorata

| vasileion465 a răspuns:

Eu beau 2, 5L / zi chiar mai mult. Si doar apa. Ca sa nu mai zic de suc. Cum sa faci? hmm. bea pur si simplu. doar cand ti-e sete.si cat mai mult.dar nu exagera, sa nu te indopi cu lichide aiurealaughing pe caldura asta o sa trebuiasca sa bei mai mult :p