| Zimm a întrebat:

Cum pot sa dau jos grasimea de pe abdomen? Eu in urma cu un an jumate am slabit mult, aproape 30 de kg, dar fara sa merg la sala, doar prin alimentatie si o rutina de exercitii destul de banala. Acum vreo jumatate de an m-am apucat si de sala, iar rezultate au inceput sa apara la piept, la brate, la picioare, dar la abdomen e ceva mai greu. Inca mai am grasime pe abdomen si nu stiu cum sa scap de ea, in special in partea inferioara. Abdomenul este oarecum mai lucrat, dupa un antrenament mai serios se vede ca este lucrat, dar nu stiu cum sa scap de grasime. Acum am 18 ani, masor cam 1.88 si cantaresc 77 de kg. Singura problema este abdomenul, sa fie oare de la cum am slabit? Sau poate cum mai toata viata am fost gras, acum e foarte greu de eliminat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

O dieta corecta te scapa, in mare parte, de grasime (cel putin jumatate din kilogramele pierdute sunt grasime). In schimb, o dieta incorecta poate duce la pierderea unui mari cantitati de masa slaba (adica apa si muschi), grasimea ramanand in mare parte la locul ei. Cred ca ar fi bine sa ceri ajutorul unui medic nutritionist.
http://www.i-medic.ro/clinica/clinica-de-nutritie-kilostop

| petrescuionut a răspuns:

La abtomen este cel mai greu trebuie sa faci cam 6 luni asa cam 2 zile la rand faci si stai 2 si tot asa