| turaboandy a întrebat:

Cum pot sa fac sa am o barba mai deasa? Acum imi creste barba putin, adica doar de la perciuni in jos si pe barbie in jos pana pe gat, dar nu este deasa. Am auzit ca daca folosesti benzi de ceara in loc de lama de ras ai rezultate bune pentru o barba mai deeasa. Dau fundahappyhappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu ai primit un sfat bun! Benzile de ceara smulg tija firului de par din radacina lor--- rezultatul este o crestere cu mult mai inceata decat sectionarea cu lama a tijei!--- nu este totuna ca tija firului de par sa-si continue cresterea de la nivelul stratului extern al epidermei sau de la nivelul straturilor mai profunde ale epidermei! Smulsa din profunzime (cu benzi de ceara), tija firului de par poate creste intr-o directie oblica strapungand si ramanand blocata in straturile superficiale ale epidermei.Aceasta schimbare a directiei de crestere iti va provoca iritatii.

1 răspuns:
| TropicalStorm a răspuns:

Frate. eu ma bucur ca nu am barba deasa...si imi creste incet. am 19 ani si nu ma grabesc sa o am mare. mai ai de crescutwinking