| alextati a întrebat:

Saalut, am 16 ani si as dori sa-mi cresc putin parul facial, faza este ca acum 1 luna aveam par pe fata de la perciuni in jos (nimic pe obraji) pana m-am ras si acum pare sa nu mai creasca nimic, mustata am si sunt locuri in care firele de par sunt mici si par ca nu vor sa creasca, de exemplu perciunii nu sunt *full* sa zic asa, eu stiam ca prima data apare mustata (mie mi-a aparut la 14 ani, in momentul de fata o am destul de deasa) dupa aparea parul pe barbie mai apoi de la perciuni in jos si apoi pe gat. Eu acum am fire de par destul de multe pe gat si barba nitel, dar unde perciunii ar trebui sa se uneasca cu *barba* nu creste mai nimic

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Parul facial cat si cel de pe corp si cap, cresc numai hormonal.
Din pacate, hormonii nu se pot accelera si nimic nu poate sa iti influenteze cresterea rapida la varsta asta, cand esti abia la pubertate si hormonii tai au ritmul lor.
Rabdare, ca nu-i bine ca un copil sa aiba barba la anii astia!
Toate la timpul lor, ca te vei satura tu curand de barbierit, dupa 20-25 de ani, cand iti va creste ca la orice adult.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să crească.

| MyNameisEduard a răspuns:

O sa îți crească cand o sa fii mai mare, eu am 17 ani si tot la fel am perciuni dar fără fire de păr pe obraji si nu sunt singurul pe care il cunosc, eu imi rad tot părul facial când vad ca crește puțin, arăt mult mai bătrân când imi las mustață, perciuni și barba si nici nu-mi place cum îmi stă. Dacă vrei sa iti crească si pe obraji mai ai de așteptat happy