| Anton0999 a întrebat:

Cum pot sa scap de anxietatea pe care o am? Tatal meu a murit acum 4 luni. Am ramas cu mama si cu fratele meu. Mama si ea are probleme cu inima, diabet si tiroida. De fiecare data cand imi spune ca o doare ceva ma panichez. Ii iau tensiunea, glicemia pastile peste pastile si nu stau linistit niciodata. Si ea este o persoana sensibila si mai se sperie de una alta. Dar eu ma sperii de la o simpla durere de umeri sau durere de cap. Ce pot face? Si da am incercat sa ma calmez singur dar nu pot. Azi cand mi-a spus ca o dor putin umerii deja m-am gandit la ce e mai rau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa mergi la un psiholog sau psihiatru pana nu o dai în paranoia ( psihoza cronica )
Da, din păcate de la o astfel de anxietate agitata se ajunge la psihoza! Eu ti as recomanda tratament anti anxietate happy care evident e prescris de un medic psihiatru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la psihiatru si incearca sa accepti ce se intampla

| mihaela000ela a răspuns:

Trebuie sa te eliberezi de teama! Sunt normale, in situatia data, aceste temeri, dar, nu iti permite,, luxul,, sa pierzi luni sau ani cu aceste temeri.Frica este normala si naturala, dar,daca nu apelezi la forta ta, la un psihoterapeut, vei ramane tot timpul sub,, cupola,, ei...mereu vor apărea motive de îngrijorare, dar prin educație poți să minimizezi efectul lor și să trăiești o viață fericită. Curaj!

| lifit a răspuns:

Voi fi direct cu tine, dar asta-i viata. Din pacate, conditiile tale de trai acum stau la marginea unei prapastii si ai avea nevoie de un plan B in cazul nefericit cand mama ta pateste ceva.

Vei avea nevoie de un job, sa te intretii singur si sa poti continua in nefericitul caz cand vei trai fara ea. In modul asta ti se va calma si din anxietate, deoarece te-ai eliberat de o problema.

Este normal sa fii anxios cand o persoana draga tie este la risc de un atac sau infarct in mod continuu.

Ar merge si o sala, te va face sa te simti mai bine. Si sa vorbesti cu mama ta despre aceasta problema pe care o ai.

Cel mai rau caz, te duci la psiholog sau psihiatru.