| patricia_8129 a întrebat:

Am o durere foarte mare care ma apasa pe zi ce trece mai mult eu am ramas fara tata de cand era mami insarcinata cu mine in 5 luni acum mama s-a recasatorit dupa 12 ani de vaduvie si acum mama si cu noul meu tata au inceput sa imi vorbeasca urat despre tatal meu biologic cert ca ma doare foarte tare si sunt foarte sensibila ce ma sfatuiti ca sa imi fie mai usor?

17 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Eu nu cred ca tatal adoptiv il vorbeste de rau pe tatal tau biologic,pentru ca nu l-a cunoscut. Eventual, daca stie ceva, stie de la mama ta.In concluzie, nu trebuie decat sa discuti cu mama ta.Mama ta stie adevarul! Poate tatal tau biologic nici nu e mort. Poate doar te-a parasit.Si atunci, merita sa vorbesti de rau o persoana care-si paraseste copilul.

| gigiro a răspuns:

Patricia,poate ne mai spui ceva de situatia ta.Ce ai reusit sa faci pana acum? Ai vorbit cu mama?

| bobby_7474 a răspuns:

AnNa -pai cum sa vb cu tatal biologic, daca el a murit cind patricia era inca in burta mamei?

| Dash a răspuns:

Cand iti mai vorbesc astfel pur si simplu ignora-i si schimba subiectul de discutie.

Toate cele Bune!

| Făgăraş a răspuns:

Cum spunea si Mariiax3 vorbeste cu mama ta si explica-i acest lucru! Nu inteleg de ce si mama ta il vorbeste de rau pe tatal tau. Dumnezeu sa-l ierte! daca crezi ca te pot ajuta putem vb pe mess pe adresa sspir_romania! succes

| basexcu a răspuns:

Bucura-te ca ai o familie.

| valThina a răspuns:

Sa vorbesti cu mama ta sa o intrebi de ce vorbeste atat de urat despre tatal tau si sa iti dea detalii cum era.si daca zice ceva care sa te faca sa suferi sa o intrebi daca tu esti facuta din dragoste sau doar dintr-o intamplare a fost sa fie? eu una asa as face.

| MarinaElkhatib a răspuns:

Scuza-ma patricia ca iti zic da cred ca mama ta nu l-a iubit pe tatal tau daca si ea vorbeste cu iubitu de tatal tau(condoleante) cum ar insemna daca tata si-ar lua o iubita si ar incepe sa o vorbeasca pe mami de rau ea fiind la randu ei ca si taticu tau decedat...pai sincer cred ca i-as crapa capu si as da-o si afara din casa. Sfat vorbeste cu mami si spune-i sa nu il mai vb urat pe tati pentru ca te doare enormcryingcrying

| Amy a răspuns:

Pai lr spui tatalui tau vitreg si mamaei tale in fata sa nu mai vorbeasca asa pentru ca nu iti place si nu vrei sa auzi lucruri rele despre tatal tau biologic. cred ca este singura solutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Patricia! De ce nu discuti si cu tatal tau biologic? Sa petreci mai mult cu el, si apoi nu iti va mai pasa de parerea tatalui adoptiv. Sa-l intrebi si pe el daca e adevarat ce spun mama si tatal tau. o parere. sa nu mai fi sensibila! Crede-ma si eu sunt si plang din orice.si nu pot sa imi dau seama de ce pun atat de mult sufletbig grin. Sper ca te-am ajutat! O zi buna happy!

| aFurisit a răspuns (pentru anonim_4396):

El e morthee hee cum sa vorebasca cu el big grin

| CataAndreea99 a răspuns:

Cred ca este foarte greu sa auzi asta.Cea ce sunt sigura e ca si tatal tau cel nou si mama ta te iubesc, daca ar vrea sa vorbeasca despretatal tau de fata cu tine, deoarece nu cred ca iti face placere.Sa ii opresti nu cred ca poti mai bine nu mai asculta pentru ca iti faci mai mult rau cand asculti, iar cand mai auzi din intamplare ar trebui sa l ereprosezi ceva.pentru ca in viata trebuie sa fi tare si nu este singurul lucru rau pe care il intalnesti... sfatul meuwinking

| bnad a răspuns:

Urat din partea lui. Cel mai bine e sa-i zici lui in fata ca o persoana cu caracter si ceva inteligenta nu vorbeste urat despre o persoana pe care nu o cunoaste, nu o cunoscut-o si nici nu o sa o cunoasca vreodata, chiar daca nici tu nu l-ai cunoscut pe tatal tau. Pana la urma el e "pasager" in viata ta, nu te-a crescut el pana la varsta asta. Daca face figuri spune-i mamei tale.
Oricum e foarte urat sa vorbesti de rau o persoana (pe la spate), dar mai ales o persoana decedata si mai ales pe care nu o cunosti.

| MaDuuMaDuTZ a răspuns:

@AnNa,tatal ei a murit!

| MaDuuMaDuTZ a răspuns:

Vorbeste-le! Fai sa inteleaga! Intreaba-i daca le-ar placea sa pateasca la fel!

| patricia_8129 explică:

Tatal meu este mort te asigur eu ca am fost la cimitir la el si mama lui tata nu are cum sa ma minta deageaba vorbesc cu mama eu am fost facuta din greseala mama mi-a zis ca a pacalito cryingtot pe a ei o tine daca vorbesc cu ea asa nu mai vorbesc deloc

| Mariiax3 a răspuns:

Spune`i mamei tale ca te doare. Explica`i situatia.Va intelege sad Iti doresc sa treci peste asta. Trecutul e trecutstraight face Ai grija:*