| CrysisMD a întrebat:

Cum pot sa scap de Halena? Remedii naturale daca se poate. Multumesc Anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CCarmencita a răspuns:

O data pe saptamana spala-te pe dinti si pe limba cu bicarbonat de sodiu alimentar, apoi cu pasta de dinti. Zilnic sau macar la 2-3 zile foloseste ata dentara. Timp de 10 zile, fa o infuzie de galbenele, la o cana de apa clocotita pune 2 lingurite de planta, acopera cana 10 minute si apoi strecoara. Un sfert de cana se bea dimineata inainte de masa cu cel putin 15 minute, iar cu restul se clateste gura, dupa ce te-ai spalat pe dinti. Mergi la un dentist si fa-ti un control, poate ai vreo carie si atunci se explica halena, eventual mergi sa faci si un exudat faringian si nazal, e posibil sa ai o ciuperca. De obicei persoanele care sufera de ulcer au halena.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Nu exista remedii naturale --- in schimb, exista cauze care conduc la aparitia respiratiei urat mirositoare( halena/halitoza). Deci, intai, trebuie identificata cauza si numai dupa aceea, in functie de natura ei, hlena se poate trata. Vezi aici cauzele :http://www.cdt-babes.ro/articole/halena-halitoza.php