| KenaSebi a întrebat:

Cum pot sa scap de raceala cat mai repede posibil ca de 3 zile sunt racit si iau medicamente dar in zadar! Multumsc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Valentinaldoilea a răspuns:

Da, cum ti s-a mai spus: supa de pui daca ai, ceaiuri, bai fierbinti.
Si, mai circula o gluma: o gripa tratata se vindeca intr-o saptamana; una netratata, dureaza... sapte zile!

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Si eu am racit, nu avem ce face. Nu mai manca rece, bea ceaiuri, mananca bine, daca ai febra, ia o pastila, in caz contrar, nu. Ai rabdare.

| welcometowonderland a răspuns:

Bea cat mai mult lichid, respectiv ceai. Fa-ti dusuri cu apa fierbinte si mentine-ti temperatura corporala ridicata. Putin sport poate ajuta, de asemenea. Mananca adecvat si consuma cat mai multe proteine(oua, pui, lactate, peste, legume, fructe uscate...). Mananca supe caldute si cineaza ceva picant. Usturoiul si ardeiul au proprietati antivirale si antibacteriene.
* Mami obisnuia sa imi faca pasat ori de cate ori raceam sau supe de pui. Ca desert aveam gris cu lapte. Nu au un efect miraculos si nu e cine stie ce, dar poate te vor ajuta sa te simti mai bine.

Insanatosire grabnica!

Răspuns utilizator avertizat
| AlexAlexM a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci, de obicei cand eu sunt racit doar imi iau pastilele, stau sub patura unde e caldura, si din cand in cand mai beau cate un ceai happy