Întrebare recomandată | Patry908 a întrebat:

Cum pot sa scap de rosul unghiilor? Nu mai suport, stiu ca nu e bine dar tot o fac sad. Oricat am incercat sa scap de acest obicei urat, revin la el fara sa imi dau seama: deja a devenit un reflex pentru mine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| adutzadragutza a răspuns:

Buna! Pot sa iti spun ca si eu am sau aveam acelasi obicei iritant care devenise ceva obisnuit pentru mine.Multi spun ca exista ceva la farmacie cu care te dai pe unghii si este iute sau un gust urat si de fiecare data cand bagi mana in gura ( in subconstient) o sa simti un gust urat. Spuneca in 1 saptamana-2 o sa te dezobisnuiesti pentru ca o sa te saturi de gustul ala urat iar de fiecare data cand sa vrei sa bagi mana in gura o sa iti aduci aminte ca nu iti place. Un alt motiv pentru care trebuie sa nu le rozi este ca sub unghii se afla milioane de microbi pe care noi nu ii vedem. Iar alt motiv care pe mine a inceput sa ma motiveze este acela : Nu imi mai place sa am unghiile asa mici si urate si roase. Sper ca te'am ajutat :* Ps: Multi oameni sunt respinsi de acest lucruwinking

| misterioaѕa a răspuns:

# Unge-ti unghiile cu ulei de masline. Acesta le ofera substantele nutritive necesare pentu a creste, si gustul nu este prea placut ceea te-ar putea impiedica sa le rozi, cel putin atat timp cat uleiul se afla pe unghii.
# Aplica lotiune pe unghii si pielea din jurul lor. Asta le va ajuta sa se vindece, iar gustul le va tine departe de gura ta.

# Atunci cand simti nevoia sa-ti rozi unghiile, roade altceva in schimb. Guma sau o scobitoare pot fi inlocuitori foarte buni.

# Exista protectori de latex pe care ii poti cumpara pentru degete. Arata precum niste prezervative mititele, si le gasesti in farmacii. Poti pune aceste mini prezervative pe unghii pentru a tine obiceiul la distanta.

# Unele persoane pur si simplu nu se pot abtine si au nevoie de ajutor. Roaga-ti o prietena sau un membru al familiei sa-ti atraga atentia atunci cand te vede ca-ti rozi unghiile. La mine cel putin, a functionat, si fara ca macar s-o cer.

# Si ca sa va vorbesc din experienta: de fiecare data cand prietena mea ma vedea rozandu-mi unghiile imi dadea peste mana. Iar asta, dublat de imaginea mea in oglinda atunci cand imi rodeam unghiile au fost motivatii suficiente pentru a scapa de acest obicei… cel putin in public.

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

Pai cand iti vine sa iti rozi unghiile ambinete cat poti tu de tare. Sau cand iti vine fa ceva cu mainile (nu stiu scrie la tastatura, scarpina-te, gasesti tu). Si daca faci asta de mai multe ori nu o sa mai faci acest obicei... Incearca!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu mam confruntat cu problema asta. Nu exista nu poti, nu vrei poate. Eu cand am zis ca o termin fiindca imi stric dintii am terminat-o si-am inceput sa mi le tai. Nu este asa de greu. Bafta

| Georrggy a răspuns:

Dale cu lac si cand ai sa le rozi sa vezi ca lacul are guat rau mai bine te lesi.

| loredanaFS a răspuns:

Buna. Uite un articol care te poate ajuta -> http://www.fetelestiu.ro/......st-obicei/

| CopilBre a răspuns:

Si eu fac asta dar de 1 saptamana am inceput sa rod alt ceva si m-am desobisnuit.

| ClubulFluturash a răspuns:

Poti cumpara un lac amar... uite mai multe detalii despre cum se aplica:
http://clubulfluturash.blogspot.com/......iilor.html

| Minola_Alexandra_Pop_2000 a răspuns:

Si eu incerc sa ma las pentru ca am nu mici si toase...te susți

| Panseluța a răspuns:

Buna! Iti pot sune ca e un tic nervos.Si eu am avut ticuri, dar pe rand amreusit sa scap de toate. Ajuta pe cei din jur cu ce poti ca sa-i faci fericiti si bucuria lor te vor face sa ai incredere in tine.Asa scapi de ticuri.Din cauza ca nu ai incredere in tine.