Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa scap de sinuzita rapid? Nu de alta, dar trebuie sa plec la scoala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu antibiotic doar!
Sinuzita este o infectie a sinusurilor si daca s-a ajuns acolo, trebuie antibiotic ca sa elimini infectia!
Inhalatiile cu ulei de mentol si eucalipt sunt de asemenea benefice, pentru reducerea inflamatiei sinusurilor.

| zurick a răspuns:

Incearca Sinupret, pentru mine a functionat, dar nu te astepta sa functioneze de pe o zi pe alta.
In reteta, eu primisem si eubiotic (pentru ca doctorul ma considera prea slaba si sa nu ma afecteze medicamentele sau ceva ), mig-400 pentru ca eu de la sinuzita aveam si dureri puternice de cap si vibrocil actilog(spray nazal).
Nu ar trebui sa mergi la scoala, mai bine ramai acasa.

Răspuns utilizator avertizat
| vocea a răspuns:

Doctorul iti va prescrie un tratament mediacal.
Spalati-va narile cu apa calda de doua ori pe zi si inlaturati scurgerile nazale. Ideal este sa folositi o solutie salina pusa intr-o pipeta sau un spray pentru nas. Cu ajutorul unei pipete puneti doua picaturi de ulei de susan in nari, de doua ori pe zi. Tocati 500 g de ridichi de iarna si puneti-le la fiert intr-un ceainic. Cand temperatura aburilor scade putin deschideti gura si respirati-i. Aveti grija sa nu va opariti.

Acoperiti-va urechile cu prosoape calde si ude, timp de zece minute, de trei ori pe zi. Cand sinusurile se degajeaza, repetati procedura de doua ori pe zi. Puneti un sfert de lingurita de sare intr-o cana de apa, adaugati o lingurita de ceai verde (de cea mai buna calitate) si dati in clocot. Lasati sa se raceasca suficient. Inclinati capul pe spate, astupati-va o nara si puneti in cealalta, cu pipeta, cateva picaturi din fiertura. Aplecati capul si lasati lichidul sa se scurga afara din nara. Repetati operatiunea de trei ori la o nara, apoi la cealalta.

"Spalati-va fara apa" pe fata: stati cu ochii inchisi. Frecati-va palmele intre ele ca sa se incalzeasca si stergeti-va fata cu degetele, de la frunte pana la buze, pe mandibula, sub urechi, apoi urcati spre tample. Repetati operatiunea de zece ori, apoi executati in directia opusa.

Framantati-va usor crestetul in sensul acelor de ceasornic, cu degetele aratatoare, mijlocii si inelare adunate la un loc, timp de un minut. Loviti usor, timp de un minut, cu ambele aratatoare, punctele din mijlocul santurilor de la marginea externa a narilor. Asezati aratatorul pe coltul din partea de jos a nasului, in stanga. Apasati si framantati usor timp de 30 de secunde. Apoi masati cu degetul de la baza nasului pana la coltul ochiului, de 30 de ori. Repetati procedura pe partea cealalta. Frecati zona buzei superioare si punctul aflat pe obraz, chiar sub ochi.

| FaraNumePls a răspuns:

Îți recomand niste medicamente happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti lua picaturi de nas, Pedo-bear.

Răspuns utilizator avertizat
| GlowingShadow a răspuns:

Sub nici o forma nu te duce la scoala cu sinuzita, mai ales pe temperaturile astea. Stai in casa, la cald. Ia antibiotice (Augumentin 500 mg sau 1000 mg - depinde de cat de grava e situatia), fa o baie cu abur la fata cel putin o data pe zi (incalzeste ceai de musetel intr-o oala, pune un prosop peste cap, apleaca-te cu fata peste oala cu ceaiul cald - ai grija sa nu te arzi! - si stai in aburul ala cateva minute bune). Eu asa am scapat iarna trecuta.
Repet, NICI VORBA sa iesi pe frigul asta!

| anonim_4396 explică (pentru GlowingShadow):

N-am de ales, maica-mea ma obliga

| GlowingShadow a răspuns (pentru anonim_4396):

Incearca sa-i explici ca nu e de jucat. Se poate agrava pana la un nivel cand o sa ai nevoie de interventii chirurgicale destule de neplacute, sa nu zic chiar dureroase. Roag-o sa sune la doctor (doctorul de familie), si poate-si schimba parerea daca un adult de specialitate ii explica cum sta treaba cu sinuzita. A te obliga sa iesi pe frigul asta cu sinuzita e nebunie curata, scuze, dar asta-i adevarul.

| anonim_4396 explică (pentru GlowingShadow):

Poate sa-i explice si o ora. tot o sa ma oblige

| Alexis7591 a răspuns:

Cu dantura cum stai? Ar putea fi o sinuzita maxilara si in cazul acesta mergi la stomatolog. Dar mergi mai intai la ORL.

| anonim_4396 explică (pentru Alexis7591):

Dantura e ok

| ExoNightsMC a răspuns:

Du-te la doctor, sau cauta pe net.
PS: vrei samergi lascoala happy

| anonim_4396 explică (pentru ExoNightsMC):

Sunt obligat sa merg
Si cum sa ma mai duc la doctor acum? Ar dura prea mult

| ExoNightsMC a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper sa te ajute link-ul asta http://www.sinuzita.com/
:))

| Paulsclipiriciii a răspuns:

Si eu am avut nu de mult sinuzita... stai in casa la caldura + trebuie sa pleci la medicul de familie sa-ti dea un tratament happy fa in asa fel incat sa nu prea iesi pe afarawinking.

| Timmydi a răspuns:

Bioparox parca laughing e un spray ce se da in nas ...sau apa cu sare (mare )pusa la fiert. opresti aragazul si inhalezi cu un prosop pe cap...