| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa scot capul unei capuse? I'am scos o capusa pisicutei mele si i'a ramas capul acolo. Ce ar trebui sa fac? Multumesc! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| bobby_7474 a răspuns:

Unge bine locul acela cu ulei de floarea soarelui si va iesi singur afara

| Malvina24 a răspuns:

Stai linistita ca nu se va intampla nimic.O sa fie bine.Nu e nevoie sa il scoti.Ai grija de pisicuta ta!

| IuliaAlexandra123 a răspuns:

Pai eu nu ma pricep la animale.nu am animale si nah.dar stiu cum trebuie procedat:trebuie sa faci exact ca si atunci cand iti spargi un cos apesi putin cu degetele pe langa capul capusei si cu o penseta il prinzi dupa ce a iesit putin! Succes si sanatate pisicii

| carpediem a răspuns:

Nu-l mai poti scoate, dar nu are nimic. In timp dermul i-l va elimina.Fii fara grija. Ar fi bina sa-i dai cu Frontline mai ales primavara si toamna.

| iulia7621 a răspuns:

Buna cookie
poti sa incerci cu o penseta (dar sa tina cineva pisicuta )
si ca sa nu mai ti se intample asta poti sa cumperi prafuri de la farmacia veterinara, curea pentru purici si poti sa dai pe capusa cu ulei/untura si o sa pice mai usor

| AlexMercer a răspuns:

Baga un cap de ac putin mai departe de locul unde ia ramas intepenit si intoarcel in jos!

| Bibb1 a răspuns:

Daca i'ai sco corpul si capul a ramas...degeaba,e tot aia... capusa poate omorahappy

dai cu putin crema,ca sa amorteasca. iei o penseta si incet, scoti capul. ai grija sa nu ramana nimic. succes. incearca sa scoti cat mai repede capul, deoarece capusele sunt foarte toxice.

| Crysha11 a răspuns:

Tii un tampon cu alcol benzina sau gaz, in locul unde are capusa si ea isi va desprinde automat clestii si va cadea funda

| angel1996 a răspuns:

Uuuu pai eu anul trecut am fost in padure si mi-a intrat o capusa in burta si a ramas capul inauntru si am scos-o cu o penseta sad sper sa reusesti sa o scoti. succes!