| XxKAMELIAxX a întrebat:

Hei!
Mamei mele i-a intrat o capusa in mana si am incercat sa i-o scot.I-am scos doar corpul.Stiu ca periculos este capul dar n-am reusit sa-l scot si a ramas acolo.Cat de periculos poate fi? Daca, sa zicem, capusa n-are nicio boala, ii poate face rau mamei? Mama nu ma asculta si spune ca lasa ca nu se intampla nimic.I-am spus sa meargă la medic dar nu ma baga in seama.I-am spus fratelui meu si meh..mult a mai băgat în seamă.Ce sa fac? Ce poate sa se întâmple daca capul nu este scos si capusa n-are nicio boala?
VA ROG SA NU MA SPERIATI!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De unde stii ca nu are căpusa nici o boala? I-ai facut analizele? Du-o la medic, a mai murit cineva de asa ceva.

| JustForFewSeconds a răspuns:

Este foarte periculos, nu vreau sa te sperii dar asta e realitatea. Boala Lyme produsa de aceste capuse infectate, este greu de dus pe picioare, dar si mortala. Din cate stiu eu (dar nu te baza pe asta) capusele negre nu sunt asa periculoase ca cele de culoare cenusie, maro, adica cele mai deschise la culoare. Dar nu este exclus ca si cele negre sa transmita boala. Convinge-o pe mama ta sa mearga la urgente! Arata-i pe net ce i se poate intampla, pana nu este prea tarziu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Capul lăsat acolo în piele este un corp străin și o bucată de animal mort care putrezește.
Nu te speriem. O infecție zdravănă cu puroi, un buboi mare, ceva febră pe la 40 de grade Celsius.
Se poate steriliza un ac la flacără și piscăli acolo până iese capul și apoi stors și curățat cu spirt repede, nu lăsat acolo până se umflă zona.

| RobertMoon a răspuns:

Sunt periculoase capusele, pot avea boala Lyme, chestia e ca degeaba i-ai scos corpul daca capul a ramas in bratul mamei tale pentru ca in cap se gasesc bacteriile cel mai mult + ca deja a strapuns pielea...de preferat e sa se duca la spital sa i-o scoata, dar daca tot nu vrea incercati sa,, inecati,, pe cat posibil capusa cu alcool si sa o scoateti cu o penseta sau ac.

| Robert160 a răspuns:

Caută pe google: "mușcat de căpușă" și intră pe primele site-uri, au informații bune.

| Alphacrow21 a răspuns:

Poti o fata al dracului si sa chem un medic acasa fara sa stie, ii spui problema mai intai si gata happyMama ta nu stie la ce se poate expune