| andromeda147 a întrebat:

Cum pot scăpa de anxietate fără psiholog? Am o perioada destul de lunga în care stau doar acasă cu copilul și mereu când sunt singura am atacuri de panica,plâng, sunt neliniștita.Ce as putea sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Am facut mult lobby la aceasta idee dar o spun in continuare pentru ca lumea nu intelege diferenta dintre psiholog si medicul psihiatru, psihologul iti asculta ideile si vorbeste cu tine, cand pleci de la el te simti putin bine, dar afectiunea in sine ramane.
Cei cu tulburari precum depresia, anxietatea, Tulburarea obsesiv compulsiva si altele asemenea au nevoie de PSIHIATRU nu de psiholog...anxietatea se trateaza cu medicamente eliberate doar de medicul psihiatru, anxietatea nu se trateaza cu vorbe dragii mei!

| Floridori a răspuns:

Eu cred ca este vorba despre depresia postpartum.

In rest, sunt total de acord cu ceea ce spune Simpatik.Nici nu cred ca as mai putea adauga ceva, omul fiind foarte clar si corect.

| Simpatic a răspuns (pentru Floridori):

Ms, cum se zice uneori nevoia te invatawinking

| Floridori a răspuns (pentru Simpatic):

Asta asa este...O zi frumoasa! happy

| Simpatic a răspuns (pentru Floridori):

Multumesc, asemeni!

| Vântulalb a răspuns:

De ce stai doar in casa cu copilul? Iesi afara. Si copilul are nevoie de aer curat. Cat el doarme bine in carucior tu poti vorbi cu alte mamici despre pruncii vostri. Va imprieteniti si viata ta se schimba. Te vei schimba in bine fara medicamente.

| MAIA18 a răspuns:

Mergeti in parc cu copilul! O plimbare in aer liber o sa va faca bine! Cititi psalmii 50 si 141 142 din cartea psalmi!

| Nike008 a răspuns:

Mergi la doctorul de familie si iti va recomana ceva, eu iti sugerez cipralex in prima saptamana iei jumatate de pastila apoi pentru urmatoarele 2 saptamani 1 pastila intreaga, dar totusi merge la doctorul de familie pentru ca la anumite persoane este riscul de reactii adverse.

| alexandru8888 a răspuns:

Extraveral si multa voie buna...scapi easy!