| DedeeAndreea a întrebat:

Simt ca viata nu mai are niciun rost. Sufăr de atacuri de panica si anxietate. Iubesc un baiat care si-a bătut joc de mine si nu il pot uita deși am încercat de o grămada de ori. Mama e foarte egoista si mereu imi spune ca nu are bani deși are, își cumpara tot felul de chestii si daca o rog frumos sa-mi ia ceva nu o interesează. Tata e alcoolic. Fratele meu intr-o luna se va muta in Italia pentru ca nu i mai suporta pe părinții noștri. O sa imi fie foarte dor de el nu pot sa il conving sa rămână. sad In dimineata asta am încercat sa-mi iau viata. Sincer mi se pare singura soluție. Prietenii mei sunt plecați nu am cu cine sa ies afara stau doar in casa si plang. Nu mai zic ca începe liceul si toti colegii fac misto de mine. M-am saturat de tot. Nu am pe nimeni. Simt nevoia de afecțiune dar nimeni nu ma ajuta. La psiholog nu am bani sa merg si nu stiu cum imi voi rezolva atacurile de panica pentru ca sunt groaznice si am impresia ca o sa ma sufoc si o sa mor. In fiecare zi aceeasi poveste. Atacuri de panica. Va rog ajutati-ma poate e cineva care a trecut printr-o perioada de genul. Nu am nici bani iar ai mei nu-mi dau cred ca e cea mai proasta perioada din viata mea. sad Cand se cearta ai mei si ii aud cum se bat si tipa ma apuca atacul de panica. Ce pot face? Nu am bani sa merg la psiholog. De 2 saptamâni mananc foarte putin si dorm putin ma simt ca o leguma.

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ce varata ai?

| DedeeAndreea explică (pentru RAY):

16 ani.

| RAY a răspuns (pentru DedeeAndreea):

Esti prea mica sa ai ganduri de astea, ai toata viata in fata andreea, ce liceu faci?

| DedeeAndreea explică (pentru RAY):

Stiu. Pur si simplu acum o luna am avut un atac de panica si de atunci a apărut totul. Toate aceste stări pe care nu le pot controla mereu si ma gândesc incontinuu la ele. Nu mai sunt aceeasi persoana vesela de acum 2-3 luni. Sunt la un liceu de la mine din oraș pe filo.

| RAY a răspuns (pentru DedeeAndreea):

Te-ai gandit sa pleci din casa?

| DedeeAndreea explică (pentru RAY):

Ies din casa. Doar ca ma mai apuca câte un atac de panica. Numai cine a trecut prin asa ceva înțelege.

| RAY a răspuns (pentru DedeeAndreea):

Si eu am avut depresie la varsta ta cateodata inca mai am mai ales cand m-am despartit de iubita mea, dar crede-ma ca sinuciderea nu-i o rezolvare, viata ai asa nu rezolvi nimic, acele atacuri cum se manifesta?

| DedeeAndreea explică (pentru RAY):

Mi se face frica din senin, frica de ceva, nu stiu de ce mai exact. Inima începe sa imi bată tare, respir din ce in ce mai adânc mi se pune un nod in gat si cand e atacul mai intens imi amorțesc degetele de la maini. Si tremur si am impresia ca voi muri. Mi-e foarte frica in timpul unui atac de panica sa nu ma sufoc. Am impresia ca nu mai pot sa respir. Dupa ma calmez pentru 5-6 ore. Si dupa iar vine ori anxietatea ori un nou atac. Este groaznic.

| RAY a răspuns (pentru DedeeAndreea):

Ai si dureri in piept?

| DedeeAndreea explică (pentru RAY):

Rar.

| RAY a răspuns (pentru DedeeAndreea):

Ce forma de sinucidere tiai sugerat?

| DedeeAndreea explică (pentru RAY):

Tu faci misto de mine? Vezi ca ma arunc de pe blocu de desen.

| RAY a răspuns (pentru DedeeAndreea):

Nu,sunt curios la ce modalitati te-ai gandit?

| OldSoul a răspuns:

Incearca sa-ti ocupi timpul...
Sa citesti o carte, sa asculti muzica, sa te uiti la un film.
Eu zic ca ar trebui sa te ajute, poate-ti vei mai gasi ceva speranta...

| DumitruS a răspuns:

E aiurea. Psihologul ar fi solutia, ma rog ei te-ar putea ajuta mai rapid. Incearca sa discuti cu parintii tai si sa le explici ca esti bolnava (despre asta vorbim) si ca iti face rau comportamentul lor. Ar trebui sa le atragi atentia.

Nu e dracul asa negru crede-ma, rezista, viata e foarte frumoasa desi stiu ca nu pare acum.

Pe baiatul ala, da-l dracu. Daca si-a batut joc de tine, nu e pentru tine. Gaseste-ti un baiat dragut care sa aiba grija de tine si cu care sa poti vorbi.

Incearca sa mergi sa discuti si cu un preot daca nu poti merge la un psiholog. E si el un psiholog dar gratuit. happy

| seth2016 a răspuns (pentru DumitruS):

>> sa discuti si cu un preot
Vezi de treaba. laughing

Cu trimitere de la medicul de familie la un psiholog care are contract cu Casa de Asigurari e gratuit.

In afara de asta exista si psihologi care lucreaza gratuit pentru cei cu venituri mici.

| DumitruS a răspuns (pentru seth2016):

Da, daca nu poate merge la psiholog, ce n-ai inteles? Daca stii vreun psiholog din ala, atunci ajut-o si lasa bascalia pe alta data!

| seth2016 a răspuns (pentru DumitruS):

Ce sa faca la preot? Rugaciuni? Nu esti normal sau esti fanatic religios laughing.

| DumitruS a răspuns (pentru seth2016):

Esti tu ignorant ca sa nu zic altfel. Ce ar face si la psiholog, sa VORBEASCA! Ca si psihologii preotii vad multi oameni si ar putea s-o ajute cu niste sfaturi, ceva. Ce e asa greu de inteles?

| seth2016 a răspuns (pentru DumitruS):

Nu-ti dai tu seama de ignoranta ta. Cum ti-am spus pune-te pe citit. Daca nu faci deosebirea intre biserica si psihologie e grav.

| DumitruS a răspuns (pentru seth2016):

Nu, tu nu faci diferenta. Eu vorbesc de oameni, tu vorbesti de biserica vs stiinta. Eu nu i-am zis sa vb cu biserica ci cu UN om care poate se pricepe la oameni. Sesizezi diferenta? Insa tu ai retinut din toata treaba asta un singur cuvant: preot si asta e de ajuns pentru tine. In fine, eu nu-mi mai bat capul mai departe. Bafta!

| seth2016 a răspuns (pentru DumitruS):

Pentru atacuri de panica se apeleaza la specialisti, nu la orice om. Scrie ce vrei, abtine-te sa scrii prostii. laughing