| Beatrice077 a întrebat:

am o problemă și vreau să o tratați cu atare,fără jigniri!
Deci eu cred că am anxietate sociala și nu știu ce să fac,la psiholog nu vreau să merg.
De ce cred asta? Pentru că evit mereu oamenii, nu-mi place să stau în colectivitate,am atacuri de panică,mă stresez foarte repede. Când este un loc cu foarte multi oameni eu mă grăbesc să plec,nu am foarte multi prieteni,transpir aproape mereu,am impresia că oamenii mă judecă, mă consider o ciudată.
Eu am o părere proasta despre mine.
Deci acum câteva zile prietena mea a venit din Italia și am fost să mă întâlnesc cu ea toate bune și frumoase până când au venit și alte fete.
Când au apărut și celelalte fete eu mă simțeam incomod, voiam să plec cât mai repede că pur și simplu nu suportam sa stau acolo.
La școală aceeași poveste.
Nu mai știu ce să fac.
Sfaturi va rog!
Am anxietate sociala?
Scuzați categoria.

Răspuns Apreciat de Editori
| ibaal a răspuns:

Daca nu vrei sa apelezi la cineva de specialitate,ar fi bine sa iti impui zilnic,saptamanal,cum vrei tu,niste limite pe care sa le depasesti!
Nu uita,nimeni nu este perfect si toti au cate o nesiguranta,insa unii nu le lasa la vedere.
Asa ca data viitoare cand iesi,nu uita,in mintea ta se da batalia cu anxietatea,nu pe frunte,ca la cinema sa o vada toti. Si usor,usor,iti impui sa depasesti barierele.
De exemplu,la scoala,ai o lectie pe care ai invatat-o si iti este rusine sa ridici mana,te frustrezi,etc,nu uita si repeta! Sunt la scoala,de-asta sunt aici, nimanui nu i se va parea wow ca vreau sa iau o nota.
Judecata pleaca din mintea ta, nu lasa pe altii sa vada slabiciunea.
Iesi la suc cu fetele, perfect!
Iti stabilesti un scop, mergi acolo sa socializezi...asa ca vorbeste,de penibil nu scapa nimeni daca asa e sortit sa fielaughing
Crede-ma!
Plus ca din ceva ce azi cineva ar face mare caz, maine cazul e istorie si altele noi apar...
Nu-ti fie frica sa incerci marea cu degetul, multi o fac, nimanui nu-i pasa (decat de ei) laughing
asa ca daca gresesti ceva, barfa nu tine ani de zile...si oricum, cu totii suntem barfiti, nimeni nu scapa.
Nu mai bine iti traiesti viata!? Sa iti para rau de ce ai facut, decat sa te-ntrebi cum era daca
...happy

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te-as sfatuii a mergi intai la un endocrinolog si sa faci niste investigatii hormonale, pentru ca pari a avea niste deficiente de minerale si vitamine, care conduc la comportamentul tau anxios si de proasta dispozitie.
Uneori acest inbalns chimic din creierul tau, provocate de lipsa unor minerale si hormoni, dau aceste stari. Incearca intai sa vezi daca nu-i vorba de vreo deficienta si daca nu-i, abia atunci sa mergi la medic.
In ordine sa iti insanatosesti corpul si creierul, te saftuiescs a renunti la toata mancarea de proasta calitate: fast food, sucuri, chipsuri, snaks-uri, alcool, daca-i cazul, afumaturi, carnati si orice este mancare de cumparat.
Schiba-ti feluld e a manca, pentru ca are un impact masiv in producerea hormonilor si buna functionare a creierului si corpului. Mananca sanatos cu mulet fructe proaspete, supe si ciorbe, mancare gatita in casa. Bea ceaiuri de plante si apa. renunta la dulciuri si fainoase.
Iesi la mers sau alergat 1 ora pe zi. daca faci celed e mai sus, vei observa ca in doar 1 saptamana, situatia ta se va imbunatatii.

| Andreeush a răspuns:

De ce bu vrei să apelezi la un psiholog?
Singură nu o să poți trece peste asta. Ai nevoie de ajutor.