Întrebare recomandată | AndreeaCr a întrebat:

Cum pot scapa de durerea de masea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
49 răspunsuri:
| JulietteJokes a răspuns:

Of, la dentist poti...dar cum este tarziu si banuiesc ca ai incercat cu medicamente, ia-ti o punga cu gheata si tine-o in partea cu maseaua o sa iti amorteasca ...eu asa faceam.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la dentist

| doctorandus a răspuns:

Ai vazut programul dr. G? Acolo a fost dat un tip care s-a culcat cu durere de masea si s-a trezit pe lume-ailalta.

| anonimg a răspuns:

Cred ca pana acum ti-ai scos toti dintii happy
Daca se mai intampla sa te ia durerea, ceri de la farmacie Aulin. Este o pastila foarte buna. Dar asta nu te scapa de cabinetul stomatologic.

| Lioana a răspuns:

Ca sa scapi de durerea de masea trebuie sa elimini cauza durerii. Cauza de cele mai multe ori e o carie ajunsa la nerv. Degeaba iei calmante pentru ca efectul lor va trece si te va durea iar. De cate ori mananci iti va intra mancare in masea si va apasa pe acel nerv. Doar dentistul poate rezolva aceasta problema, omorand nervul, scotandu-l si plombând maseaua.

| DaniTDCI a răspuns:

Mergand la medicul stomatolog,doar el te poate scapa de durere happy,si eu am patit la fel si am mers la dentist, nu am avut ce face, degeaba gasesti solutii sa scapi de durerea de masea, de oarece in timp, se agraveaza si poti face absces.

| alexandrualind a răspuns:

Sa mergi la dentist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite un link: https://www.realitatea.net/......46802.html

| Alexandru98 a răspuns:

Cu Țuică de TulȘea

| Irinelp a răspuns:

Salut ia periuta de spalat pe dinti si pune putina pasta de dinti si spala maseaua care te doare frecando dedesubt timp de un minut fa asta de doua, patru ori pe zi.

| TudorFox a răspuns:

Cu spirt

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Pana ajungi la doctor, ia un nurofen pentru durere sau orice are in compozitie ibuprofen, gen parasinus, ibalgin, algocalmin etc.

| asuari a răspuns:

Dacă este cariată sau găurită -în cel mai rău caz- mergi urgent la stomatolog! dacă o să fie găurită se va lucra la ea imediat sau dacă nu, îți va pune un pansament care să-ți amelioreze durerea o perioadă și să pregătească locul pentru intervențiile ce vor urma. Mergi la farmacie și întreabă... uită-te pe prospectul medicamentelor și vei afla! Folosit este Nurofen -un exemplu- și multe altele

| Adiav a răspuns:

Cel mai repede sa mergi la dentist!

| Alll3x a răspuns:

Depinde daca tea tras curentul / puneti pe partea care te doare vata in ureche si las-o cam 3-4-5 ore pana simti ca nu te mai doare chiar asa de tare

| Moon1997 a răspuns:

Incearca sa pui niste sare intr-o soseata sau ceva sa fie incalzita si tine la masea.

| PereteanuConstantinescu a răspuns:

Du-te la stomatolog

| SatanelDeLaVaradia a răspuns:

Algocalmin

| Petrisor96 a răspuns:

Te duci la dentist

| fatacarecusigurantanuteprivestecanddormi a răspuns:

In primul rand ar trebui sa mergi la doctor dar pana ajungi acolo dureaza. Poti sa iei medicamente ge Ibuprofen sau este o mica smecherie. Strange cu spatiul dintre degetul mare si cel aratator de la mana dreapta.

| anonim70 a răspuns:

Fa-ti o radiografie la maseaua care te doare si du-te la dentist!

| anonimxzxzxzxz a răspuns:

Daca vrei simplu si usor acasa (temporar) daca ai rachiu sau niste tarie bagi la masea si tii acolo cateva minute, depinde cat rezisti, sau iei o pastila algocalmin, pe mine cand ma durea maseaua asa faceam... bagam tarie /rachiu etc. la masea, s-ar putea sa-ti raneasca nervul, dar daca o faci de cateva ori nu e nimic! asta e o babeasca sa-i zic asa. dar daca vrei sa scapi pe bune, te duci la un dentist. succes happy

| Sebastian777333 a răspuns:

Pune-ți o vată în urechea cu măseaua. Vata o să oprească ca aerul rece să mai intre și o să îți slăbească durerea.

| Sebastian777333 a răspuns:

Dai cu agheazsma

| Mayar a răspuns (pentru Andrei_Gherman_1996):

Foarte bun raspunsul! asta e si solutia mea!
Si nu glumesc - ma refer la Andreea - tuica de casa, nu aia cumparata, ca aia e apa chioara, sau alcool tare cu care se face visinata de exemplu - iei in gura o anumita cantitate astfel incat atunci cand iti misti capul astfel incat acel lichid sa ajunga pe zona afectata - sa iti acopere toata maseaua. Vei simti ca iti amorteste acel loc, dar incearca sa tii lichidul pe masea cu gura inchisa, miscadu-ti capul pentru a gasi pozitia potrivita - macar pana numeri la 60 sau 100 daca te tine, dupa care scuipi, dar nu clatesti imediat! Altfel tot efectul va fi anulat.
Am incercat cu toate procariile de medicamente, dar imi trecea doar pentru o jumatate de ora, dupa care iar revenea si nu poti lua medicamente din 30 in 30 de minute, pe cand tuica e in regula. Stiu, sunt multi tampiti ce se imbata cu tuica in loc sa se loveasca in cap pentru a abtine acea ameteala, dar nah, ce sa le faci? Sa le tragi una in cap big grin

Deci serios vorbesc, incearca asa si o sa iti treaca, dar sa fie de calitate alcoolul sau tuica. Trebuie sa fie tare, pentru ca tu nu o inghiti.

| AdmC a răspuns:

Sfarama niste cuisoare si aplica-le in zona cu pricina. Este un fel de anestezic local de pe timpuri.

| Baeatul a răspuns:

Andreea Draga Du-te la Medicul de Familie si fa-ti un Control iar Medicul iti Scrie cred Avocalmin si sau Panadol nu stiu

| Ddany29 a răspuns:

Fa-ti un control la doctor si daca nu poti sa-ti faci control ia Panadol trece repedelaughing

| bopred a răspuns:

Eu de obicei ma veric sub masea, acolo langa gat, la maxilar, iar apas pe sub masea, ma doare nitel iar apoi imi trece pentru 2-3 ore

| Ke4LoN a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la un medic stomatolog sau acum ceva timp auzisem ca daca iei un cub de gheata si il frezi in mana cu degetul mare si cel aratator ar trebui sa scada durerea ori cand simti ca incepe sa te doara te duci si te speli pe dinti.
Recomand sa te duci cu curaj la un stomatolog, bafta!