| SchiZz20CMrecords a întrebat:

Cum pot scapa de dureriile insuportabile care apar la venirea menstruatiei?
Defiecare data cu aproape o saptamana inainte sa vina parca sunt de nerecunoscut.Nu ma pot ridica din pat de la durere, fac febra mare, ma doare tot corpu + ca demulte ori vomit si mi greata de absolut tot ce tine de mancare.Sunt foarte sensibila si ma supara cam orice.
Asta se intampla numai la ciclu, in restul zilelor sunt absolut normala fac sport, mananc normal, ma comport normal, dar in alea 4-5 zile cat tine, imi vine sa urlu.
Sincer mai nou mi si frica si groaza cand imi vine din cauza dureri.
Ce pot sa fac sa nu ma mai chinui in acele zile in halu asta? Mentionez ca eu nu iau nici un medicament in acea perioada cu atat mai putin sa beau ceaiuri, le detest.Voi ce faceti fetelor cand aveti durerile foarte mari?
Am 18 ani nu am viata sexuala inceputa dar am auzit ca la inceperea vietii sexuale durerile astea se mai domolesc.Este adevarat? Intreb doar de curiozitate, deoarece asa citisem intr-o revista acum cateav luni.
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

De durere scapi cu o pastila de ce ai tu acasa pentru durere iar partea cu domolitul durerii dupa inceperea vietii sexuale difera de la femeie la femeie[depinde cat de norocoasa esti]

| RAY a răspuns:

Stiintific nu cred ca sexul domoleste durerile, e adevarat ca sexul diminueaza durerile dar nu o sa faci sex cat te tine ciclu mai ales ca nu e igienic asa ceva, personal nu cred asta, durerile mari nu sunt cauza ciclului du-te la doctor, adica ciclu da dureri dar nu asa groaznice cum scrii tu

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată, dar consider că un răspuns "corect" şi concret este util.

Este posibil ca aceste dureri să fie relativ "normale", dar, de multe ori, au diverse cauze de natură ginecologică.

Pentru a atenua temporar aceste dureri poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

De asemenea, ca remediu "casnic" se mai poate folosi o sticlă pe care o umpli cu apă fierbinte ( atât cât să NU te ardă, deci să fie suportabilă ) şi o pui pe burtică ( în zonele dureroase, ovare, sau pe spate ), ori dacă ai o pernă electrică, e ideală.

Totuşi, având în vedere că durerile pre/menstruale ( dismenoreea ) pot/POATE fi cauzată de diverse afecţiuni, îţi RECOMAND să mergi la un control ginecologic ( pentru investigaţii suplimentare ).

Pentru alte detalii despre dismenoree vezi articolul de la linkul :
http://www.csid.ro/health/tu-ce-stii-despre-durerile-menstruale-6404294/

http://www.sfatulmedicului.ro/simptome/menstruatie-dureroasa-dismenoree_114

http://www.seximus.ro/intrebari_sex/menstruatie_dureroasa_dismenoree.php

http://sanatate.ele.ro/......ament.html

De asemenea, având în vedere că dismenoreea poate fi cauzată de un dezechilibru hormonal, aş recomanda să consulţi şi un endocrinolog, care îţi va prescrie analize hormonale pentru a determina dozajul din sânge şi apoi vei primi tratament ( dacă este vorba de un deficit hormonal ).

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La unele persoane se mai atenueaza atunci sau dupa prima sarcina.
E diferit la fiecare fata. E normal sa te doara, dar nu asa tare, nu cu febra si varsaturi.
Cel mai bine ar fi sa mergi la un control ginecologic. Chiar si numai sa discuti cu medicul si sa vezi ce se poate face. Poate ai ceva dereglari hormonale, poate e nevoie de un tratament, dar in orice caz ar trebui sa consulti un medic.

| DraudeS a răspuns:

Daca nu esti alergica, Nurofen. (Punct!)