| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot scapa de excesul de sebuum dupa fata? Am mereu fata uleioasa, nu folosesc creme si ma spal zilnic doar cu apa. Am puncte negre pe nas(zona cea mai afectata)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ofiintă a răspuns:

Incearcă să îti cureți tenul cu un gel de curățare spumant.
https://www.notino.ro/......-si-grasa/
Ulterior, să folosesti o cremă cu o textură ușoară:
https://www.sole.ro/......-ml-f49120

| Răzvi42 a răspuns (pentru Ofiintă):

Ceva metode naturale nu stii? Momentan nu pot ajunge in oras sa imi cumpar ce am nevoie. Multumescwinking

| Ofiintă a răspuns (pentru Răzvi42):

Poți să dai o comandă. Vine curierul la tine.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Și eu o aveam la fel. În cateva nopti, iarna, ungeam fata pernei. Dar am observat ca dacă stau cit mai mult la soare vara, iarna problema nu mai e asa de grava. Bronzul usucă tenul, și îndepărtează sebuumul.

| Simpatic a răspuns:

Cel mai indicat in primul rand este mersul la medicul dermatolog, va sti el exact ce sa-ti dea pentru tenul gras cu tendinte acneice, acnee nu ai? daca nu ai asta este bine.

| Răzvi42 a răspuns (pentru Simpatic):

Am avut acum vreo 5 ani, am scapat de ea cu ulei de ricin sau cimbru nu mai stiu sigur. De atunci nu am mai folosit nimic pentru fata, rar ma mai dau cu o crema hidratanta de la avon.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e suficient sa se speli doar cu apa, fiindca sebumul ramane tot acolo.
Ai nevoie de un gel de curatare pentru ten gras si un buretel pentru curatarea fetei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite, sunt foarte mulțumită de masca asta, poți încerca...îmi place că se poate îndepărta nu cu mult după aplicare și că lasă pielea curată.

https://www.notino.ro/......1/p-98697/

| LittlePoppy a răspuns:

Cand speli o farfurie in care ai avut o friptura grasa, o speli numai cu apa?
Si fata la fel, e nevoie de un degresant. Adica sapun.