Întrebare recomandată | SchiZz20CMrecords a întrebat:

Cum pot scapa de fobia pentru insecte?
pur si simplu nu le pot suporta, mai ales daca vad paianjeni imi vine sa urlu.Cat de micut ar fi mi o frica ingrozitoare de ei,
C pot face in privinta asta? nu as vrea o viata intreaga sa fug de lucru asta.
Un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cυρcαкє a răspuns:

Bună. happy

Dacă la școala ta în laboratorul de biologie sunt insecte (moarte, bineînțeles), roagă-l pe profesorul tău să îți arate câteva și atinge-le. Apoi să pui mâna și pe cele vii.
Altă soluție ar fi să îți iei o insectă de companie, cum ar fi o tarantulă, iar astfel te vei obișnui cu ele.
Oricum, nu cred că ți-e frică de ele, ci mai degrabă ți-e scârbă de ele (și mie la fel). big grin

Pa, pa. wave

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cam greu sa faci ceva.Cel mai simplu este sa eviti sa te intalnesti cu ele.Bineanteles ca nu depinde numai de tine.Ci si de insecte.

| thealchemist a răspuns:

Ia o tarantula ca animal de companie si in timp te vei obisnui si vei vedea ca nu e mare lucru.
http://www.zooland.ro/......-5380.html

| marcous a răspuns:

Tratamentul pentru fobie (medicatia psihotropa) este destul de invaziv asa incat nu-ti sugerez sa te tratezi daca asta este singura ta fobie.
Ca idee, nicidecum excluzand paianjenii si alte insecte nu te vei vindeca (trebuie sa reusesti sa te apropii de ele cumva)
Cand stateam la coada la doctor, era cineva in fata care avea fobie de hotel. Cand voia sa intre intr-un hotel patea exact ca tine. Medicul a reusit sa-l determine usor usor (probabil si cu ajutorul medicatiei) sa se apropie, apoi sa paseasca pe scari si in final a reusit sa intre si chiar s-a cazat o noapte.

| alexandra52 a răspuns:

Consulta un psiholog

| Lavinia555 a răspuns:

Incearca sa te faci sa crezi ca sunt inofensive si nu iti fac nimic. Cat despre paianjeni, si mie mi-e o fri de moarte de ei fiindca arata scarbos... oricum nici paianjenii nu-ti prea fac nimic

| Lightning1997 a răspuns (pentru Lavinia555):

Nu sunt chiar inofensive, depinde despre ce fel de insecta este vorba.

| catalinadulcika a răspuns:

Atinge o insectă... ăsta e sfatul meu mult noroc