| Sara a întrebat:

CUM POT SCAPA DE MICILE CRAPATURI DE LA DEGETELE DE LA maini?cryingcrying
nu folosesc detergenti, nu spal vasele dar nu stiu de ce imi tot apar. si foart adanci. eu rup pilitzele alea pana da sange si ma ustura. am folosit creme si nimicsad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Seara buna!
este o crema care se gaseste in magazinele de tip "plafar", care se numeste MEBRA, cu vitamina A, speciala pentru maini, care trateaza cu succes aceasta afectiune.

| fabiola a răspuns:

Incearca balsamul de galbenele cu propolis dupa reteta lui Maria Treben, dar nu pe rana sangeranda.Asta implica sa nu mai rupi acele pieliti, in timp se reface!

| psiholoaga a răspuns:

Si sor-mea a avut aceeasi problema. Mergi la dermatolog, ei i-a spus ca are maini sensibile, sa nu mai spele vasele (am inteles ca tu nu speli vasele, dar poate fi de la apa cu care te speli) si i-a dat o solutie cu vitamina a, daca imi amintesc corect si un unguent. Cam intr-o saptamana i-au trecut.

| pisi dy a răspuns:

E posibil sa ai o hipovitaminoza. Vitamina A obligatoriu pentru pielite si n=ar strica o vizita la dermatolog pentru "crapaturi" care daca sunt si pruriginoase ( te mananca) sau cu niste brobonite sunt de natura alergica(face sora mea in veselie de la manusile de cauciuc pe care le foloseste des in cabinet_...asa ca trebuie sa vezi de la ce apar

| giulya85 a răspuns:

Incearca cu ulei de masline.lasa pielea mai moale.sau cu creme foarte hidratante

| Crissa_4407 a răspuns:

GASESTI LA FARMACIE VITAMINA A SUB FORMA DE PIKTURI CU AIA ITI TRECE SIGURwinking ASA AM PATITSI EU AM FOST LA DERMATOLOG SI MI-A SPUS K AM LIPSA D VIT A.ITI RECOMANDhappy

| mIsTeR a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat...si acum ma spal cu sapun Dove e fffff bun face mainele mai catifelate...:-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Se numește ciupercă de piele.
Pentru diagnostic diferențial și un tratament de vindecare trebuie să te adresezi unui medic dermatolog repejor.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eucerin lotiune cu omega3 12% folosita pe zonele afectate ori de cite ori ai ocazia. e un pic cam scup dar merita. costa 78 ron un flacon.

| dumib a răspuns:

Eucerin lotiune cu omega3 12% folosita pe zonele afectate ori de cite ori ai ocazia. e un pic cam scup dar merita. costa 78 ron un flacon.

| sorinsmg73 a răspuns:

Eu am fost la un specilist la spitalul militar, dermatolog,
ia crema vitela ictamo si daivobet,
mai ia si vit a de 50000 ut si vit e
boala se numeste psoriazis, 0765364479

| sorinsmg73 a răspuns:

Eu am fost la un specilist la spitalul militar, dermatolog,
ia crema vitela ictamo si daivobet,
mai ia si vit a de 50000 ut si vit e
boala se numeste psoriazis