| Iulicutz_9695 a întrebat:

Am o problema, zic eu, destul de mare.Pe degetele de la maini incep sa-mi apara crapaturi in piele si mi se intareste pielea. Aceste crapaturi ma ustura cand intra in contact cu sucul de la citrice, apa sau sapun. Aceasta nu este prima data cand am astfel de probleme, in trecut aveam destul de des, aceste crapaturi dureza destul de mult pana sa se remedieze de la sine. Am fost de multe ori la diferiti medici dermatologi, fiecare mi-a prescris alt fel de alifie, niciuna nu a dat rezultate, ba din potriva, marea crapaturile si locurile unde pielea era intarita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Este un tip de hiperkeratoza (http://www.sfatulmedicului.ro/......a_3972)--- daca este dobandita, trebuie inlaturata cauza care o determina altfel, netratand cauza, nu poate sa dispara efectul ei. Deci, cauta intai cauza aparitiei acestei keratodermii--- unguentele, oricare ar fi, nu-ti sunt de folos daca nu tratezi intai cauza care determina aceasta manifestare cutanata. Numai bine!

5 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Du-te draga la manastire si cumpara mir si da-ti pe maini de multe ori pe zi o sa-ti treaca Asculta-mi sfatul si ai sa vezi ca ma cauti sa-mi multumesti

| Classy a răspuns:

Si eu am patit exact la fel, insa la mine nu a fost ceva grav.Eu am folosit crema de galbenele si a dat rezultate excelente! Incearca si tu! P.S: Este buna la aproape orice aceasta crema!

| CristianMD a răspuns:

Ai umblat prea mult prin gunoi sau ai atins animale, incearca sa-ti tii animalele depare de patul unde dormi, si sa te speli cu apa in fiecare zi si sapun, si o sa-ti treaca, sora-mea a trecut prin asta la 5 ani

| TeuuuTzzaTtTa a răspuns:

Ai pus intrebarea asta de mult si cum ai zis dureaza refacerea destul de mult asa ca as crede ca s-a dus acum, dupa atata timp

| Iulicutz_9695 explică:

Inca nu.:-s