| ReflexxD a întrebat:

Cum pot scapa de nervi? Va rog ajutati-ma. Imi vine s-a sparg tot atunci cand am si foarte putini nervi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ღSคภ๔яค a răspuns:

Just relax man.big grin.Asculta muzica care te linisteste sau citeste o carte.descarca-te pe o foaie si un creion in mana sa vezi ce iesehappy

5 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Pai, ai mai multe variante :

1) te apuci de un sport, socializezi, iesi in oras, asculti muzica relaxanta, incerci sa eviti lucrurile care te enerveaza

2) daca nu functioneaza nimic din cele de mai sus incearca o cura de 10 zile de ceai de tei (in loc de apa) si magne B6 (6 tablete pe zi) da nu mai mult, ca faci calculi renali.

3) combini terapiile de la punctul 1 si 2

4) daca nu functioneaza nimic, mergi la psihiatru pentru niste calmante usoare.

5) daca toate incercarile au esuat, in ultima instanta, mergi la psihiatru pentru a incepe o cura cu antidepresive

* calciu nu se administreaza concomitent cu magneziu, se absorb mai bine separat
calciu se absoarbe mai bine din capsulele efervescente, impreuna cu vitamina D iar magneziu se absoarbe bine impreuna cu vitamina B6
atat la calciu cat si la magneziu schema este de 10 zile si 10 pauza, fara pauza faci calculi renali, atat de la Ca cat si de la Mg.
Calmantele nu se elibereaza fara prescriptie decat daca ai pile. Supradoza de calmante poate duce la deces, trebuie sa consumi cu precautie alcool in combinatie cu calmante si, preferabil sa nu consumi deloc.
Antidepresivele nu functioneaza imediat, este nevoie de o scheme de 3-6 luni de tratament, sau chiar 1 an, depinde de caz.
La inceputul tratamentului cu antidepresive (primele 3-4 saptamani) eviti alcoolul si drogurile, altfel te spargi de nu te mai trezesti rolling on the floor

| CoquineNoire a răspuns:

Capsule cu sunatoare, magneziu sau sedacur forte (ultimul mai mult recomandat la SPM).
si cel mai sanatos este sa te descarci prin sport, fa jogging, iesi afara, fa gimnastica, danseaza.

| Robertty a răspuns:

Totu depinde de tine frate daca vrei sa nu mai fii nervos, daca vrei sa nu mai fumezi daca vrei orce e posibil important e sa vrei si s ati folosesti creieru atat incat ajungi la ce a ce ti doresti fara pastile prostii parerea mea pai!

| GoHyeMi a răspuns:

Atunci cand te enerveaza ceva incearca sa incepi sa numeri de la 1 pana cand te calmezi, sau incearca sa fredonezi o melodie frumoasa.