| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sti daca am probleme glicemice fara sa-mi ia sange din vena?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Asmenea aparate sunt in dotarea medicilor diabetologi si a bolnavilor de diabet.Intepatura in deget nici nu se simte. Mira

| FearNoEvil a răspuns:

Glicemia se poate masura si cu sange din deget. Exista aparate care dau rezultatul in cateva secunde. Intreaba medicul de familie daca au asa ceva.

| doinisor a răspuns:

Sa vedem bei multa apa, se usca gura, mergi des la wc si ai o sezatie de foame cu toate ca ai mincat. Aparat de masurat glicemia se gaseste in farmacii dar ai nevoie si de bandelete sint 50 bucati impreuna costa in jur de 500 roni si poti sa masori acasa glicemia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Se poate lua din pulpa degetului și se citește cu un aparata special: glucometru, nu știu exact denumirea.
Se găsește la farmacie, este destul de scump.
Pa, pa.

| gabriela_5870 a răspuns:

Nu se cicatrizeaza ranile repede