| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa scapi de paduchi si lindeni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Petrolul lampant face minuni crede-ma.
Necazul este ca cei de la Petrom nu mai comercializeaza prin reteaua sa de distributie.Totusi incearca la Praktiker poate gasesti.

129 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut si eu paduchi. Am scapat foarte greu de ei. Nu puteam sa dorm noaptea stiind ca am asa ceva in par. M-am spalat cu un sampon de la farmacie si nu mi-a trecut deloc. Am indepartat ouale singura iar apoi m-am tuns ceva mai scurt pentru ca aveam parul lung si imi era foarte greu. acum ca mi-a crescut iarasi parul si a venit vara simt ca imi vor aparea iar. Ma mananca foarte rau capul. As incerca gazul, dar imi doresc din tot sufletul ceva mai simplu si eficient. ii urasc. nu pot trai stiind ca am asa ceva in par. imi este rusine. si totul se datoreaza unei prietene care nici acum nu a scapat de ei si se implineste un an [ nici nu prea o intereseaza si nu se ingrijeste ] eu sunt disperata. ea i-a luat din vama. stiind ca i-a luat de acolo nu voi merge niciodata pentru ca imi este foarte frica. tin foarte mult la parul meu si acum sa am asa ceva e groaznic.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum va da cu gaz va puneti capul pe caz sau cum,?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragii mei, va multumesc ca existati!
Sunt in Statele Unite din ianuarie, anul acesta. Sunt o doamna ingrijita si cocheta. zic eu. In urma cu doua luni, mi-am schimbat samponul. Dupa o luna, am inceput sa am o alergie pe piele: ma mananca corpul, in special bratele, gatul, urechile, burta, capul. Am considerat ca e de la sampon si sambata l-am schimbat. Ieri... mi-am gasit singura, singura, la perciune, un paduche... va dati seama ce am simtit, venita in SUA de 5 luni, maritata proaspat? ORIBIL! COSMAR! Nu pot sa-i spun sotului, e american, mor de rusine... am citit pe forumuri si am vazut ca gazul face minuni! Mi-am amintit ca avem in casa o lamba (decorativa, fireste!) cu un lichid in ea. M-am rugat sa fie gaz... si a fost! In dimineata asta l-am aplicat pe par, iar acum am capul invelit in prosop si astept... o sa-l tin o ora, caci sunt ingrijorata. O sa schimb lenjeria... de fapt o spal si o usuc rapid, sa nu observe ca este schimbata, caci doar ce am schimbat-o ieri dimineata. Ma simt oribil si nu-mi dau seama de unde i-am capatat... E posibil de la copiii de la scoala, ca sunt voluntar la o scoala. Sau de la coafor, ca am fost acum 3 saptamani?! E posibil de la ei sa fie si alergia de piele?!
Ideea e ca ieri am inceput cautarea lor, m-am pieptanat cu un pieptan des si cred ca am vanat in jur de 7-8, foarte mici. Primul si inca unul au fost mari.
Tineti-mi pumni si sfatuiti-mi daca aveti idei!
Multam!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hihi, eu de 2 luni ma chinui sa scap de ei. Am folosit asa: Sampon de la Foltene (italienesc, buuun, o groaza de bani si nimic!), Pedex (3 sticlute...cu timp de expunere diferit pentru fiecare sticlutza) si detergent (pentru ca tata a facut o gluma spunandu-mi ca detergentul e pe baza de petrol si intr-o mare disperare am incercat si asta. Noroc cu o prietena care m-a mai scapat de ei pentru ca ma lua la curatat zilnic. acum am luat decizia cea mare. Ma vopsesc! (poate ii omoara amoniacul). Gazul lampant nu prea exista intr-un oras mic, precum al meu. Sa speram ca o sa fie totul bine.

| Adelin_Cata_1975 a răspuns (pentru anonim_4396):

A mers vopseaua? Raspunde e urgeentsad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu. mi s-a intamplat si mie.doamnee.eu care nu avusesem nici matreata! si am facut ca toate alealaughing.mda.am luat gaz am dat de vreo 3 ori. ii mi-am distrus parul.in fine dupa o luna.au aparut iar niste mancarimi...asa ca am decis sa ma duc sa imi iau de la farmacie ceva.asta e.nu ma dau batuta in fata unor ganganii macatoare de scalp!rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai si eu am paduchi si acum incerc cu otet sa vad ce iese, iti umezesti parul bine cu otet seara si il invelesti intrum prosop alb,, pana dimineata si dimineata te speli bine cu sampon normal, apoi cu un piaptan cu dintii desi iti iei ouale, aceasta operatiune o aplici 2-3 zile.succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daaa pedex este o mare risipa de bani si timp. miroase cat de cat bine, insa nu este foarte bun. gazul lampant ramane cel mai bun. dar unde se mai gaseste?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragi mei tocmai ce am scapat si eu de paduchi.in primul rand te dai cu petrol in doua seri la rand, apoi te piepteni cu un pieptene foarte des pentru a cadea paduchii.in al doilea rand roaga pe cineva sa te curete de lindeni la mine a durat vreo trei ore dar chiar ca am scapat si in continuare cateva zile mai piaptana-te cu pieptanele des pentru a fi sigur ca cad toti paduchii ca sa nu mai poata depuna oua.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate si cu pedex

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu gaz

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa te duci la farmacie!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De paduchi poti scapa cu sampoane din farmacie.sampoane antiparazitare, exista si un balsam pedex. dar sa fie clar ca lindenii nu cad.pe aia trebuie sa ii iei unul cate unul.altfel nu ai cum!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stau si ma uit la comentarii si imi vine sa rad pentru ca si eu am trecut prin asta laughing) cand eram mica am avut paduchi vreo juma de an nu mai scapam de ei ii luasem de la gradinita am incercat tot ce se putea mama ma paduchea de dim pana searalaughing la un moment dat a venit cu gazul acasa si m-a dat in cap tot nicaaa ramaneam cu gura cascata cand vedeam cati paduchi ramaneau pe prosop cand ma spalam pana la urma stiti ce mi-a facut mama? m-a TUNS scurt baieteste laughing a fost atat de najpa tin sa precizez ca avem un par foarte lung, da a crescut foarte repede parul cam inr-un an ...de at nu am mai avut probleme (thanks GOD) laughing

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut si eu paduchi si am folosit sampoane de la farmacie si numai mi-am stricat parul, apoi mi-am dat cu spraysi tot am mai avut, am mai incercat si multe alte produse si nu a mers dar singurul lucru care a functiona a fost petrolul lampat!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am luat paduchi si lindeni de la scoala si am scapat de ei spalandu-ma de 3-4 ori de cap cu otet

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna/de paduchi si lindini se poate scapa si cu vopsea de par.eu an incercat si a functionat.succes//

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu prea stiu dar cel mai bine e sate dai cu gaz face minuni si eu ma dat si am scapat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna sunt Ioana si eu am avut paduchi si m-a dat mama cu gaz si am reusit sa scap incearca si nu vei regreta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am avut paduchii dar acum nu mai am de la un sampon special

Alte răspunsuri