| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa scapi de paduchi si lindeni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Petrolul lampant face minuni crede-ma.
Necazul este ca cei de la Petrom nu mai comercializeaza prin reteaua sa de distributie.Totusi incearca la Praktiker poate gasesti.

129 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te faci cu balsam apoi te clatesti apoi pui dicarbonat de sodiu astepti cateva minute si te clatesti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Folosesti un produs de la farmacie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Petrolul este cel mai bun sau (pedex)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa te speli des pe par dai cu otet la fiecare spalare si in cateva saptamani e gata

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este ceva rau.se spune daca ai paduchi vei avea bani. Dar la farmaci exista fel si fel de samponuri pentru asa ceva

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa te razi in cap

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a avut paduchi de la scoala.
Mama a cautat un tratament natural pentru paduchi care sa nu ii afecteze scalpul sau parul fratelui meu.

A gasit un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Am observat la gelul asta ca nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.
Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat foarte repede de paduchi si oaule lor.
Stiu ca mama era tare multumita de produs si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul.

| andreealitllesmileAndreea a răspuns:

Pentru inceput, da-te cu ulri ca sa-ti limpezesti parul, isr apoi poti aplica o substanta numita Parasidose sau sa te dai cu gaz mentan de la Praktiker, apoi iti pui ceva pe par ca sa nu se imprastie gazul si astepti 2-3 zile si te Speli bine pe cap. Good luckwinking

| Brunettedlk a răspuns:

De paduchi scapi cu ajutorul petrolului lampat, iar de lindeni cu o solutie crema 'Parasidoses' care are si un pieptane care face minuni (are dinti metalici)

| MaDuulicii a răspuns:

Buna si eu am folosit pedex si nu este eficient. adica eu ink mai am paduchicrying, iar gaz nu se imi gaseste.

Alte răspunsuri
| Emiliabantas12 a răspuns:

Pai du-te la farmacie si cauta sampon de paduchi si spalate.....ai sa scapi de ei. Daca nu spalate cu otet sau gaz

| Ìlìe_Sìlvìu_2001 a răspuns (pentru Emiliabantas12):

Oțelul, are efecte imediate?

Alte răspunsuri
| Sim95 a răspuns:

Imi poti spune daca ti-au trecut dupa sfaturile primite mai jos? si daca da cu ce? merci mult dar sunt foarte panicata in momentul de fata laughing

| andreea_4336 a răspuns:

Petrol si ca sa dispara mirosul la clatire otet

| Annamaryia a răspuns:

Pai eu M-a dat Mama cu spray de muste de 2 ori.Mi-am pus o esarfa in cap si am stat asa vreo 2 or. Apoi m-am spalat cu sampon antiparazitar iar apoi cu sampon normal.

| lolododo a răspuns:

Si eu am lindeni de cam un an si tot nu am scapt de ei, am incercat cu sampon si cu gaz dar nimic.Ce fel de otet sa folosesc? normal sau de mere?

Alte răspunsuri
| alealexandra_5983 a răspuns:

Si eu am descoperit in seara asta ca am paduchi, cu toate ca ma manca parul de ceva timp.am si un frate mai mic care in ultima saptamana a dormit cu mine. el nu avea decat unul si cateva lindine, insa eu am omorat vreo 9 in seara asta.mami ne-a dat cu gaz pe amandoi si dupa ce am stat jum de ora cu o punga pe cap, m-am scuturat parul bine pe cada si au cazut. o sa imi mai dau cu gaz si maine seara. sper sa scap repede de el. voi ce spuneti? ce metode sa folosesc?

| Krmy a răspuns:

Incearca HELPIC ( il gasesti la farmacie si costa in jur de 35 lei) este foarte bun. In afara de asta clateste-te cu otet si mergi tot la farmacie si intreaba de un sampon pentru deparazitare. Costa 16 lei. Te vor ajuta cu sigurantahappy.Nu uita si de pieptenele special happy.
Multa bafta!

Alte răspunsuri
| Paola_Paula_1999 a răspuns:

Incearca cu Usturoi:
http://www.roportal.ro/articole/cum-sa-scapi-de-paduchi-4923.htm

Si eu am avut si mi-a trecut cu usturoi sau maioneza! :* :) :*

| original99 a răspuns:

Pff... Cand am fost mai mica aveam si eu paduchi. Mama m-a dat cu petrol si m-a legat cu un batic sau mi-a pus o caciula in cap timp de 15 minute. Dupa cele 15 minute te speli minim de 2 ori pe par cu sampon. Dupa aceea sa-ti ia cineva din par, paduchii cu un piaptan foarte rar. Dupa ce ai luat paduchii mai te speli odata pe par sa nu ramana ceva. Si in acest mod poti sa-ti traiesti iar viata. Nu-ti fie rusine. Oricui i sa-r putea intamplat.winking Mult succes. Sper ca te-am ajutat happy.

Alte răspunsuri
| Dumitrescu_Cristina_2001 a răspuns:

Unde pot găsi?

| meri_9996 a răspuns:

Uleiul lampat. nu gazul lampat este bun ca sa scapi de paduchi li lindini?

| katy946 a răspuns:

Exsista la farmacie un sampon antiparazitant te speli cu acest sampon si stai cu el in cap maxim 5 minute dupa 5 minute te clatesti apoi te dai si a 2 oara cu sapon si te clatesti direct apoi stergi parul pe un prosop alb si te piepteni abundent cu un piepten cu perii desi iar paduchii si lindenii cad

| ElenaA_3531 a răspuns:

Am avut paduchi(de fapt doar 1 paduche am gasit cand m-am pieptanat cu parul) cu cateva luni in urma, mama m-a dat cu otet si sare si am stat asa cam 2, 3 ore, apoi m-am spalat si au murit si lindenii. Mama mi-a spus ca daca troznesc sunt vii, dar la mine nu mai trosneau, deci au murit. I-am scos frumos din cap si am trait fericita pana acum. De doua zile am avut din nou mancarimi. Eu sunt cam paranoica, si mi se pare ca ii simt cum misca, apoi am pus-o pe mama sa se uite din nou in cap si cu ajutorul pieptanului am descoperit inca un paduche. Am simtit ca mor! M-am pieptanat cu acel pieptan si nu am mai gasit alt paduche. Acum citeam sa vad ce ziceti si voi si m-am hotarat sa ma dau iar cu sare si otet si apoi sa ma vopsesc! Da, ma vopsesc. Doamne ajuta sa scap! nu mai suport
am si parul lung si des. Cred ca ii iau de la cinevasad