| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa scapi de paduchi si lindeni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Petrolul lampant face minuni crede-ma.
Necazul este ca cei de la Petrom nu mai comercializeaza prin reteaua sa de distributie.Totusi incearca la Praktiker poate gasesti.

129 răspunsuri:
| alinutza87 a răspuns:

Si eu cand am fost mica am avuta paduchi.si cand a aparut headen shoulders mentolat am scapat imediat si de oua si de paduchi...din pacate acum sunt in Italia si a luat fetita mea de la gradinita paduchi si am luat si eu de la ea...nu stiu cum sa scap

| NataliaI a răspuns:

50%Ulei de masa+50%Kerosene peste noapte, parul bine etansat cu punga de plasic si esarfa. Atentie mare sa nu aveti focuri aprinse in casa si sa aerisiti bine dimineata. In plus fierbeti si dezinfectati totul, inclusiv materiale sintetice. Clatiti cu sampon de vase si otet de care aveti. Plus spreyati in casa cu insecticid pentru gindaci.

| LostControl a răspuns:

Am aflat ieri ca am paduchi. M-a controlat mama si a vazut paduchi si lindenistraight face Bunicul meu mi-a dat un praf, care eu m-am dat, am stat cu el 2 ore pe cap si dupa m-am clatit cu apa de urzici. Spre seara mama a vazut ca mi-au iesit mai multi! Ma tuns imediat [oribil], si dupa m-am dat cu otet si sare pe cap, mi-am pus o punga pe cap pana dimineata.Cred ca au mai murit cativa ca nu ma mai mananca asa de tare capul; acum tata mi-a luat un sampon, sa vad daca merge, daca nu ma dau cu gaz happy

| Thepisic a răspuns:

Scapi 100%. Amesteci intr-un castron un sfert apa si restul otet. Amesteci bine apoi te speli cu amestecul aste pe cap astepti in jur de 30 min cu o esarfa pe cap. Dupa te speli bine cu apa si sampon... Daca ai pielea mai sensibila te va ustura putin, dupa ce te`ai spalat iei un piptene des si incepi sa te pipteni toti paduchi vor cadea jos mortii sau uscatii, daca nu ai scapt de ei te sfatuiesc sa face tratamentul asta de 2-3 pe saptamana. Sper ca te-am ajutat happy