| anonim_4396 a întrebat:

Cum poti sa scapi de paduchi si lindeni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristian
| cristian a răspuns:

Petrolul lampant face minuni crede-ma.
Necazul este ca cei de la Petrom nu mai comercializeaza prin reteaua sa de distributie.Totusi incearca la Praktiker poate gasesti.

129 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut o mare problema:inceputul gradinitei a venit cu niste musafiri nepoftititongueADUCHII. Am incercat tot felul de solutii si tratamente de pe internet, ma gandeam chiar si la lindan, dar nici un rezultat... De dus copilul la gradinita nici nu a mai fost vorba, dar in sfarsit a venit solutia necazurilor mele: Parasidose+. Garantat este un tratament ce da rezultate cu toate ca e sub forma de balsam, sincer nu ma asteptam dar am scapat. Incercati-l, sigur scapati!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa cumperi de la farmacie niste sampoane anti paduchi si un balsam to asa ii ceri la dn sa-ti dea sampon pentru uciderea insectelor din par...

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, dar de unde se poate lua gaz lampant?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam in cat timp scapi de paduchi?raised eyebrows

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu otet! :d
Este ff bun love struck
tonguetonguetonguetongue:
si cred ca este al 2 cel mai bun :d!

Incercati?love struck

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu sprai de muste scapi 100%
am avut si eu o data stiu cum ecrying
te dai bine pe tot parul dupa aia iti pui o caciula in cap o ti jumate de ora si te speli.eu am repetat operatiunea sa fiu sigura! bafta!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Paduchi apar la tample, in fata si in spate poti scapa de ei cu ajutorul gazului de lampa sau cu otet tare, iti aplici pe tot parul mai iti spaltea fara sampon, apoi te dai ori cu gaz ori cu otet dar ai grija sa nu ajunga la pielea, stai 15 minute sa iti actioneze apoi spalate cu shoampon de urzica pentru numai el te face bine si reintareste varfurile parului

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te duci la farmacie si cumperi sampon antiparazitar si balsam pediculozei te speli de 3 ori te clatesti si apoi mamata te scapa de lindine si paduchi cu un pieptene des. apoi il aruncati lenjeria o schimbati si o spalati hainele le spalati de 3 ori la fel si lenjeria. la revedere soer sa va mearga
sau a 2 metoda
cu gaz sau petrol o sa mearga sa spun sigur eu am incercat cand eram mica incercati sa nu va fie rusine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Verisoara mea cand era mica avea paduchi mama ei i-a dat cu gaz si dupa aia a spalat-o bine bine cu sanpon

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti scapa de paduchi cu gaz amestecat cu otet si sare.
Poti scapa de paduchi cu otet cu putina apa amestecat cu sare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eram la scoala si o fata avea o cordeluta frumosa foc si eu i-am ceruto si mi-am pus-o la mine in cap si la 1 saptamana am inceput sa ma scarpin in cap si i-am spus lu mamaia(pentru ca parinti erau in spania)si mamaia m-a cautat in cap si aveam lindeni pe fiecare fir de par mi-am dat cu gaz, am luat solutii de la farmacie si nu am scapat de ei i-am spus mamei mele ca nu am scapat de ei si mama s-a dus la farmacia din spania (de unde era mama)si farmacista i-a dat 2 sampoane si o solutie intr-o saptamana am scapat de tot ce aveam in cap si acele solutii a facut bine si la par.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am descoperit in seara asta ca am paduchi si eu si fata mea tremur toata ca are ficamea parul foarte lung mai jos de fund si nu vreau sa il tai. ne-am dat cu otet si am pus batic incap vedem reactia maine asa am vazut ca ati zis voi ca trece cu otet va spun maine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt si eu in aceeasi situatie, si nu stiu ce sa fac. M-am dat cu petrol si apoi cu otet pentru. ca se spune ca otetul este bun pentru. ouale de paduchi. I-am rarit din cap dar tot au mai ramas oua si din ele iar s-au facut la loc, acum incercam cu sprei de muste o sa vedem rezultatul.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa scapi de paduchi cu sprei de muste. E cea mai usoara si buna varianta.Ciar daca incerci nu pietrzi nimic. Dar chiar spreiul de muste e situatia. Te dai cu sprei, cureti cadravele si apoi te speli bine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daţi-o cu gaz pe fiica dvs. poate îi va trece.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand eram mai mica si eu am avut paduchi eu cred ca toti copia au avut un sfat nu-i bagati in seama pe cei care rad de voi singura solutie este gazul lampant dar el se cumpara din magazine ca aste de la petrom nu il mai comerciaza trebuie sa aveti gaz lampant si un pieptene cu dinti desi singura solutie asta e

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne este groaznic sa ai asa ceva si eu am avut si bunnica mea ma dat cu gaz si piapta des in fiacare zii si am scapat de ei.cryinga fost groaznic i-am luat de la o colega de clasa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu amlaughing am luat de la una de la scoala.am luat o solutie stil sampon[imi dadea bine pana era parul ud, ma acopeream circa 50-60 min. dupa aia ma spalam bine, ma pieptanam cu un pieptene special]. si nu mi-a trecut! apoi mi-am dat cu gaz seara si m-am acoperit.si am stat pana dimineata sau chiar mai mult. Dimineata mi-am desfacut "bazmaua" si am inceput sa ma pieptan cu acel pieptene special.Au cazut multi, mai ales ca m-a descoperit mama, si eram plina de paduchi si lindeni.Am mai repetat dupa cateva zile acelasi tratament[gaz inca de vreo 2 ori] si au cazut toti paduchii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum, am lindeni. Am luat un sprei "Paranix" pentru lindeni, mi-am dat o sg data dar am facut "cojite" in capstraight face. Din fericire, n-am dat o cantitate foarte mare si nu mai am x.In prezent, am foarte multi lindeni.Azi,mi-am inmuiat bine parul in otet[ele fiind lipite pe firul de par] si s-au mai inmuiat. Daca esti baiat cel mai bine e sa te tunzi.nu neaparat 0 dar depinde si de cat de multi ai. Dar, daca vrei sa fii mai sigur tunde-te 0. Daca esti fata, incearca cu placa intindeti parul bine, si o sa arzi lindenii.Si vopseste-te, chiar daca ai sub 15 anistraight face. eu am aproape 14 si asta o sa fac!

Alte răspunsuri