| anss23 a întrebat:

Cum poti scapa de o dependenta de....ciocolata? Stiu,suna ciudat,dar de cand sunt mica m-am obisnuit sa mananc ceva dulce dupa fiecare masa,cred ca a devenit un tic deja,mananc cel putin un pachet de ciocolata pe zi.laughingAcum pare amuzant,dar cred ca e de plans de fapt,nu poate fi bine pentru sanatatea mea sa fac asta.
Din cate stiu ciocolata e ca un drog,cu cat mananci mai mult,cu atat vei pofti mai mult, deci cum pot scapa de obiceiul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dodo1mik a răspuns:

Uite si eu cand nu am ce face simt nevoia sa mananc ceva dulce. Tata m-a dus si la medic pentru ca mai mereu ceream ceva dulce si credea ca am vreo boala, dar nu a fost asa sunt perfect sanatoasa si totusi am reusit sa mai scap de acest obicei (nu complet -dar deja mi-am tras eu un semn de alarma pentru ca incepusem sa ma ingras si nu imi placea deloc ) respectant strict 3 mese pe zi, lichide multe si cu multe fructe. Adica nevoia aia de dulce se gaseste si in fructe. Nu este o dieta, cum cred altii, este pur si simplu un stil de viata sanatos si normal.
Sper ca te-am ajutat, la mine a functionat.

| anss23 explică (pentru dodo1mik):

Mersi mult, si eu sunt de acord cu ce ai spus, as vrea sa incep sa mananc mai sanatos dar nu-mi place exprimarea de "dieta", ci mai degraba un stil de viata sanatos.happy

| dodo1mik a răspuns (pentru anss23):

Exact `stil de viata sanatos` mai ales acum vine si noul an sper sa il incepi cu bine! Multa bafta:*

| anss23 explică (pentru dodo1mik):

Daa,cred ca asta o sa fie dorinta mea de anul nou.laughingMersi, si sper ca si tu sa continui tot asa!happy

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Redu progresiv cantitatea de ciocolată și treci pe mai mult fructe.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Pentru inceput inlocuieste ciocolata normala cu cea amaruie sau neagra

| xXdoareuXx a răspuns:

Incearca sa inlocuiesti ciocolata cu altceva precum un fruct care iti place tie foarte mult.

| Juleuuss a răspuns:

Înlocuiește fructele cu ciocolata. Mănâncă un fruct, care sănătos, în loc de ceva dulce! Poate că așa te vei învăța cu ceva sănătos. Baftă!

| charna a răspuns:

Tiroida. endocrinologie. si diabet
control, rezultate iti da pastile

| dodo1mik a răspuns:

Sau poti incerc la un nutritionist. Nu este deloc grav, trebuie sa incerci sa te controlezi big grin

| dodo1mik a răspuns (pentru dodo1mik):

Vroiam sa zic ca `poti incerca`