| maxim789 a întrebat:

Cum sa am o cresc mai inalt,ca la mine cresterea inaltime greu sunt din clasa de la mine sunt mai inalti ca mine, dati raspunsuri va rog solutii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti inca foarte micut, inseamna ca dezvoltarea ta este mult mai inceata ca a altora si probabil ca vei creste pana pe la 20 de ani.
In orice caz, cresterea ta este legata de mostenirea genetica de la parinti.
Depinzand de varsta pe care o ai, poti influenta cresterea, daca te apuci de un sport, pe care trebuie sa-l practici zilnic. Hrana sanatoasa si indestulatoare este un alt element, extrem de important, care ajuta la cresterea si dezvoltarea fizica si mentala a unui copil.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Bea lapte, dormi minim 8 ore pe noapte, fa muuulta miscare.