| mihail2003 a întrebat:

Salut,ce influenteaza cresterea in inaltime..ca sa cresc mai inalt?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| M4RK a răspuns:

Salut! Daca faci sport poti sa cresti in inaltime cum ar fi basket sau inotul. Iar ca aliment se spune ca si laptele ajuta la crestere pentru ca are calciu si iti intareste oasele. Eu beau aproape in fiecare zi lapte de cand eram mic iar acum am 1.87m inaltime nu stiu daca laptele m-a ajutat dar nu am facut niciun sport ca sa ma inalt.

| RAY a răspuns (pentru M4RK):

Putem afla daca ne spui inaltima tataului, mamei tale

| mihail2003 explică (pentru RAY):

Tata 1.80 si ceva dar mama e 1.70 si ceva

| RAY a răspuns (pentru mihail2003):

Cate kg ai?

| RAY a răspuns:

In primi 3 ani de viata alimentatia slaba in proteine apoi numai conteaza nimic, nici un sport nu te face mai inalt, aia cu baschetul sunt selectati de mici, in prezent doar prin operatie poti avea o inaltime mai mare cu 5-10 cm, operatile mai ieftine se fac in china sau rusia dar dumnezeu stie daca mai vi intreg inapoi in Romania

asta nu inseamna sa nu faci sport, se poate sa cresti 3-5 si na conteaza, plus ca un trup sportiv atrage sexul opus, vezi si de culturism daca ai mai mult de 16 ani, bafta

| Sn4k3 a răspuns:

Stilul de viata sanatos (sport, dieta, odihna). Totul tine de genetica totusi, nu a fost dovedit ca sportul ar influenta cine stie ce inaltimea.