| AndreiCristiannn a întrebat:

Sunt un baiat de 14 ani si 1, 55 inaltime. Multi colegi din clasa mea sunt mai inalti decat mine, ce pot face sa mai cresc in inaltime? Care va fi inaltimea mea maxima?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiecare copil are ritmul lui de crestere, fiind influentat hormonal de ceea ce mananca, dar si de mostenirea genetica de la parinti.
Unii copii intra mai devreme la pubertate, altii mai tarziu.
Un ajutor masiv in cresterea copilului, il are practicarea zilnica a unui sport (baschet, volei, handbal, inot, atletism, tenis de camp).
Hrana sanatoasa si sportul fiind principalele stimulente pentru cresterea si dezvoltarea copilului.
Din pacate, numeni nu-ti poate spune care va fi inaltimea ta maxima, deoarece nu stim cat mananci in fiecare zi, daca faci sport si nici nu stim exact, cat de inalti sunt parintii tai.
Un baiat creste in inaltime pana la 18-20 de ani.
Fetele isi inceteaza cresterea la 16 ani, pentru ca ele incep pubertatea cu 2 ani mai devreme ca baietii.

| sierra1 a răspuns:

"Care va fi inaltimea mea maxima?"

ehe, asta e o intrebare demnă de ghicitoarea Craica

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți face mare lucru, vei mai crește oricum.

| Donsavas a răspuns:

Consulta un endocrinolog. Doar el este in masura sa ti spuna daca tu crești normal sau nu si tot el iti poate prescrie hormoni de creștere.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Poti sa nu mai cresti deloc, cu toate ca ma indoiesc
poti sa te inalti in ultimul moment, adica inainte de a implini 18 ani

eu am fost mic pana am terminat liceul, iar dupa aia colegi de clasa la care ma uitam "in sus", acum ma uitam "in jos", iar ce a fost si mai amuzant e ca unii trageau de fiare si luau hormoni de crestere, iar ce e si mai amuzant e ca sunt de inaltime medie, deci hormonii aia de crestere au facut fix NIMIC, iar ei erau "predestinati" sa fie scunzi