Întrebare recomandată | 12345Anonim a întrebat:

Cum sa imi stapanesc pofta de mancare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
57 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consumă multe fructe și legume proaspete, consultă și endocrinologul.
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

In primul rand bea multa apa, setea poate fi confundata uneori cu foamea.
Consulta alimente satioase, bogate in proteine si fibre. De exemplu un fruct nu iti va tine niciodata asa mult de foame cum iti va tine un gratar sau un ou fiert.
Mai mult de 4 ore nu e bine sa stai nemancat, te poti trezi cu probleme la stomac sau destabilizari ale nivelului de glucoza din sange.

| zeg685 a răspuns:

II spui frumos mamei tale sa iti tina banii in caz ca esti disperat dupa mancare in oras si mananci doar ce ai in frigider si la ore fixe. Pup

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mananci des, putin si sanatos

| cristimihailov a răspuns:

Facand sport...

| Apokales a răspuns:

Incearca sa bei mai multa apa. Inainte de masa iti scade pofta de mancare si dupa masa iti mentine senzatia de satietate.

| Digital112 a răspuns:

Te gandesti la sex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

laughing am avut perioade in care am baut toata ziua pana dimineata. gin ieftin si tigari inloc de mic de jun. dupa aia am inceput sa mananc numai carne de pui. si cred ca stiu cum te simti sa fii dependent de ceva si sa nu il ai.
am incercat sa fac totul mai moderat dar voi incepe iar. sa fac totul mai moderat ar fi mult mai greu, mi-ar trebui mai multa disciplina decat sa renunt de tot. cred ca e mai simplu sa renunti la ideea ca exista strategii si adevaruri in nutritie. mai bine treci in extrem. renunti total dar la tine nu e vorba de alcoolism, doar de mancare.happy
nu exista niciun mod in care sa mananci cum trebuie intr-o societate bolnava.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ia un job si te va tine ocupat. Fumatul nu ajuta ba mai mult am 2 rude care au decedat de la fumat. Sau sparge seminte, joaca fotbal, tenis, oricum alte activitati sa te tina departe de casa si frigider in special. Bafta in continuare.

| TOOL a răspuns:

Te joci jocuri la care trebuie sa fi atent la fiecare detaliu, sau jocuri de cultura generala gen conquiztador, ca sa nu ai timp sa mergi sa mananci.

Răspuns utilizator avertizat
| TnT123 a răspuns:

Te abtii

| Lisiele a răspuns:

Gandeste-te in felul urmator:Mananc cat sa ma simt bine si nu invers adica, mancand ma simt bine.

| Emmett a răspuns:

Mancand, desigur. Daca nu vrei sa mananci nu manca! Oricum, daca crezi ca esti gras ar trebui sa ti regim.

| LaurD3athAng3l a răspuns:

Bea un pahar de apa si o sa vezi ca o sa iti treaca pofta.

| CrissNico a răspuns:

Ar trebuii atunci cand senzatia de foame sa bei apa deoarece s-ar putea sa iti fie doar sete. Daca bei apa si senzatia de foame continua atunci mananci dar nu toate prostiile ceva sanatos asta daca vrei sa slabesti daca nu mananca ce vreihappy

| MariaMarya85 a răspuns:

Bea un pahar cu apa, sau mananca un mar sau o banana sau o portocala.

| Caracter3 a răspuns:

Bea mereu apa inainte sa mananci mrgi la baie si mananca salate, piure din astea sanatoase! Mai recomandat care nu prea iti plac! apoi dupa o luna sa vezi ca nu vei manca ca de craciun!

| Tania25 a răspuns:

Salut!
Primul lucru care trebuie sa-l inveti, este sa diferentiezi si sa identifici corect senzatiile de foame si de sete.
Adica, creierul tau realizeaxza faptul ca corpul tau are nevoie de apa, si-ti trimite semnalul respectiv, adica-ti spune " da-mi apa".
Insa tu poti sa interpretezi semnalul respectiv ca foame sau ca sete.
Lucrul acesta se intimpla deoare ce creerului tau nu ii pasa de unde iei tu apa respectiva, daca o iei dintr-o ciorba de pui a la grec sau din doua pahare de apa.
Problema este ca e putin dificil sa-ti dai seama cind ti-e "foame" de apa sau cind ti-e foame de mincare.Asadar lucrul pe care trebuie sa-l faci daca vrei sa identifici corect aceste senzatii dar si pe care-l poti adopta ca si un obicei de viata sanatos pe parcursul intregii tale viati este sa bei un pahar, sau doua cu apa inainte de fiecare masa, insa nu imediat inainte de masa, ci bea paharul cu apa si stai 15-20 de minute sa vezi daca-ti mai este foame sau daca de fapt iti era sete. happy
Sper ca ti-am fost de folos. Bafta!

| Immortal69 a răspuns:

Bea mai multa apa, fa sport si gandeste-te la altceva.

| Alexaandreea a răspuns:

Buna! Eu procedez astfel :fie ma gandesc la altceva si imi caut ceva de facut fie beau un pahar de apa!

| Mihai_Ionita_1987 a răspuns:

Gandeste-te la altceva.

| AlexClAuDiU a răspuns:

Mesteca guma, chiar daca nu este bine sa exagerezi.Bafta.

| mrblizz311 a răspuns:

Mananci 1,2 dropsuri mentolate de fiecare data cand ai pofta de mancare si iti mai taie pofta. eu asa faceam cand eram mic.

| veverushca a răspuns:

Stresul te face sa mananci, asa ca invata cum scapi de stres pentru a scapa de pofte. Respira profund sau inchide ochii si imagineaza-ti ceva frumos. "Poftele dureaza in jur de zece minute", spunea cineva. Tot ceea ce trebuie sa faci este ca in acea perioada sa te ocupi cu altceva. Pana la urma cea mai buna metoda de a-ti stapani poftele de mancare este sa nu ai contact cu produsele.

| Piticoot18 a răspuns:

Fa ceva ce-ti ocupa timpul sa nu te mai gandesti la mancare.Bea apa cu lamaie

| AlinMarian95 a răspuns:

Ai nevoie de ambitie

| dudis32 a răspuns:

În primul rand mese fixe după orar. Trei mese și doua gustări. Intre mese bei apa. În al doilea rand somnul este ft important deoarece dacă nu dormi 8 ore pe noapte îți dai metabolismul peste cap și atunci poate interveni foamea necontrolata. Mesele trebuie sa fie regulate deoarece îți înveți corpul sa ardă, deci sa ceara mâncare la orele la care este obișnuit sa o facă. știu ca e greu, dar pas cu pas se rezolva, eu eram aproape dependenta de dulciuri și treptat am început sa mananc din ce în ce mai rar. Și chestia cu spălatul pe dinți poate fi eficace, far câteodată senzația rămâne în stomac. Poți avea o alternativa sa consumi cât mai multe fibre, de exemplu ovăzul, semințele de in sau phissilyum înainte de masa iei un pahar mare, pui o lingura de tarate de phissilyum și restul apa și îl bei, apoi mai poți bea puțin, aștepți după 15 min și apoi poți manca și îți garantez ca nu mai vei avea aceeași foame, în plus ți se va îmbunătăți și digestia. Tu oricum poți alege din toate sfaturile noastre cele care ți se potrivesc.

| pisicuta2001r a răspuns:

Trebuie sa ai cat mai multa activitate! cu cat mananci mai mult cu atat ai mai manca iar cu cat mananci mai putin cu atat ai manca si mai putin! eu m-am mutat din Romania dar acolo aveam multa activitate si mancam foarte putin ca nu aveam timp si chef laughing dar aici nu mai am atata activitate si mananc mult deja m-am ingrasat 5 kg