| anonim_4396 a întrebat:

Buna, tin dieta de 2 saptamani si deja simt ca nu mai pot sa fac fata.Plang non stop ca imi e pofta de cate ceva, desi nu-l mananc.Simt ca nu am slabit deloc si orice kilogram pe care l-am vazut dat jos intr-o zi in urmatoarea zi e pus mai mult, in conditiile in care fac si sport.De ce nu reusesc sa slabesc? Sau trebuie sa mai astept? Cum pot sa imi stapanesc pofta de mancare?

4 răspunsuri:
| Miuletz a răspuns:

Nu exista dieta corecta. Si gandeste-te ca o dieta nu o ti doar 2 luni, slabesti, si dupa revi la normal. Motivul pentru care cu unele diete (gen keto) slabesti mai repede intr-o saptamana de exemplu e pentru sunt pline de grasimi si sare care absorb apa din corp, nu grasimea in sine. Slabitul e simplu: deficit caloric. Iti recomand in primul rand sa inlocuiesti sucul cu apa, stiu ca e greu la inceput, eu imi luam o sticla de borsec si storceam 1-2 lamai in ea (fara zahar sau ceva), si poti bea si cola zero sau alte sucuri de genul din cand in cand (nu sunt sanatoase nici astea, motivul pentru care nu au calorii este ca au alte substante care nu sunt recunoscute de corp si sunt eliminate). Eu cel mai bine am slabit mancand putin si tot ce voiam. Nu ai cum sa nu mai mananci si tu o felie de pizza, o prajitura, etc. Masoara-ti caloriile (ia o aplicatie gen My Fitness Pal). Nu trebuie neaparat sa masori perfect, dar cat mai exact poti. Daca mananci juma de punga de chipsuri si nu ai cu ce sa masori sa fi sigur ca e jumate tot bagi jumate. MEREU sa asumi ca ai mancat mai mult decat ai mancat de fapt (daca tu crezi ca ai mancat 30 grame de chipsuri gandeste-te ca au fost de fapt 50). Vezi la ce deficit caloric incepi sa slabesti (saptamanal, n-o sa prea vezi de pe o zi pe alta, nu neaparat la 7 zile fix, dar la cateva zile dupa ce ai fost la toaleta dimineata). Poti manca ORICE vrei cat timp nu depasesti caloriile alea zilnice. Si ia din ele putin cate putin, incepi cu 1600 calori sapt asta, 1500 sapt viitoare, tot asa pana la 1000-1200 (FARA SPORT, au pe My Fitness Pal si calcule in functie de cat sport faci). Vezi cand incepi sa slabesti, si cand gasesti valoarea aia gandeste-te ca dupa ca sa-ti mentii greutatea mai pui 200 calorii peste ea. Daca la 1600 calorii incepi sa slabesti atunci dupa poti manca 1800. Nu te retine, mananca tot ce pofesti, dar cu limita, si gaseste mancare care iti tine de foame (de obicei cartofii, dupa anumite studii, dulciurile nu tin de foame!). Ia pasi mici, obisnuieste-te usor usor si o sa ajungi acolo. Nu trebuie sa slabesti 10kg intr-o saptamana, si 500 grame pe saptamana e un inceput bun. Gaseste-ti ritmul, stilul, si dupa n-o sa ai probleme.

| Lexiq a răspuns (pentru Miuletz):

Multumesc mult! In cat timp ai reusit sa slabesti?

| Miuletz a răspuns (pentru Lexiq):

Pai era iarna si eram la scoala iar intr-o luna jumate am slabit in jur de 5kg, mancam in jur de 1300 de calorii pe zi (sau si mai putin, dar minim 1000). Bine imi era si mai usor ca eram la scoala si ma mai tinea ocupata, mancam cateva fructe de dimineata ceva sa tina de foame si sa aiba putine calorii, mai ajungeam acasa la 2 mancam salata cu pui la gratar sau ceva asemanator, si inca ceva pe seara daca mi se facea foame. Incearca sa mananci incet si sa iti gasesti un hobby, de exemplu vorbeste cu cineva in timp ce mananci ca sa mananci mai incet si sa te saturi mai repede. Te saturi in momentul in care nu-ti mai e foame, nu cand esti plin si simti ca nu mai poti xD. Bafta

| AnonimGuy264 a răspuns:

Secretul este sa mănânci ceea ce trebuie. Ia foarte multe gustări si nu manca fast food si nu bea sucuri. Cu putin sport ar trebui sa obtii rezultatul dorit in cateva luni. La mine a funcționat.