| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa-mi tratez herpesul genital?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi la medicul specialist (dermatovenerolog). Nu se vindeca, dar iti va da tratament pentru a disparea momentan eruptia. Altfel, vei ramane infectat toata viata si vei face periodic eruptii.

6 răspunsuri:
| Chrysk2 a răspuns:

Taieti-o jos laughing cu o brisca rolling on the floor
Du-te la doctor

| gabrielutzu a răspuns:

Cum ai ajuns sa ai asa ceva?

| RwkY a răspuns:

Nu exista nici un fel de tratament care sa duca la vindecarea definitiva – infectia herpetica este incurabila – singurul lucru ce poate fi facut este sa se actioneze asupra leziunilor (veziculelor) in momentele de puseu.
Tratamentul antiviral este oral, sub forma pastile sau extern, prin folosirea unui unguent si actioneaza pentru controlul mai bun al situatiilor de eruptie, reducand gravitatea, sau pentru reducerea duratei, intensitatii si a frecventei acestora.

Este obligatoriu ca pe perioada puseelor sa se evite contactul sexual.

sursa: http://www.codrosu.ro/herpes-genital-tratament-pentru-herpesul-genital/

| yana_9783 a răspuns:

Asta tine deja de o vizita la un doctor ginecolog, neaparat! Daca il tratezi dupa auzite... nu o sa scapi. Cel mai bun sfat este sa te duci la un control!