| Lory37 a întrebat:

Herpesul genital este contagios mereu?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Chiar daca nu exista vezicule sau simptome specifice, da, este contagios.
Este mai rar ca herpesul oral (HSV-1) sa fie transmis in lipsa ranilor specifice, dar nu imposibil.

In schimb, tulpina HSV-2, cea a herpesului genital poate fi transmisa chiar si in lipsa simptomelor prin contact sexual oral, vaginal sau anal.

Daca tu l-ai luat, l-ai luat tot de la o persoana care nu avea simptomele specifice pentru ca ma indoiesc ca avea vezicule vizibile si ai decis sa le atingi...

Nu este necesar sa ma crezi pe mine sau pe oricine de aici.Cel mai intelept lucru ar fi sa mergi frumos la medic si te lamuresti. Faci analizele specifice si daca se dovedeste ca ai acest virus, vei primi tratament cu antivirale pentru a nu-l transmite mai departe.

Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Herpesul genital este contagios, adica se ia intotdeauna, odata ce il ai, chiar daca pe moment nu ai bube, virusul herpesului este prezent si tot se transmite.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă e contagios, e și mereu.

| Lory37 explică (pentru sadrian46):

Chiar dacă nu am acele erupții?

| sadrian46 a răspuns (pentru Lory37):

Chiar dacă.